Foto: Louis van de Vuurst uitzege, op Vitesse in Arnhem, de hoop in de harten herleven (1-4) maar dat is snel voorbij. De verliespartijen in de Arena tegen Grasshopper Club, de eerste Europese wedstrijd ooit onder gesloten dak, de wedstrijd ook waarin Babangida bevangen door angst voor een leeg doel de eenvoudigste kans van het jaar mist, en AJ Auxerre (toen één punt volstond om de kwartfinale te breiken) komen hard aan. Het beschamende dieptepunt is ongetwijfeld de uitschakeling voor de beker in Almelo tegen Heracles (1-0 op 28 november). In oktober had Louis van Gaal bekend gemaakt dat hij aan het eind van het seizoen zou vertrekken. Het wonder van Zürich op 4 december, 0-1 dankzij de furieuze lage trap van Kluivert op een voorzet van Babangida, laat Ajax als enige Nederlandse ploeg op Europees niveau 'overwinteren'. Na afloop barst Ronald de Boer, die met een pijnstiller heeft gespeeld, voor de NOS-camera's in snikken uit. Collectief viert het team vechters in de kleedkamer een vreugdefeest. Maar geheel in stijl gaat Ajax vervolgens de winterstop in: na een kansloos verlies in de Arena. Opnieuw tegen grote rivaal PSV, dat nu achttien punten voorsprong koestert. Marcio Santos is negentien seconden nadat hij als invaller het veld heeft betreden weggestuurd door arbiter Dick Jol. Ajax heeft 24 keer gescoord in twintig duels: acht clubs deden dat beter, waaronder De Graafschap en FC Utrecht. Onder leiding van de teruggekeerde Danny Blind - en met de ultieme linkshalf Richard Witschge bij verrassing 'op vier' - begint Ajax vanaf 16 februari aan een goede serie van zes overwinningen. Zo wordt Feyenoord, dat vooraf vijftien punten voorsprong heeft, opgerold (3-0). Pas op 13 april ontneemt PSV in Eindhoven Ajax definitief de illusie: 2-0. Jari Litmanen ontbreekt vanwege de eerste wedstrijdschorsing in zijn professionele loopbaan. Ajax had op morele gronden geweigerd tegen de straf in beroep te gaan om Litmanen in de topper alsnog te kunnen laten meedoen. Dit met een berispend schuin oog naar Feyenoord dat met een dergelijke handelwijze kort daarvoor in verband met Pablo Sanchez minder moeite had. Zoals vaak dit seizoen krijgt Ajax tegen PSV in het eerste wedstrijddeel de kansen - Overmars twee keer - om ze tot vertwijfeling van velen hopeloos te missen. Bij winst had Ajax nog Foto: Louis van de Vuurst Dani's eerste jaar bij Ajax bracht de Portugees nog geen basisplaats, maar bijvoorbeeld in de seizoensafsluiter tegen Vitesse toonde hij zijn hoogwaardige voetbal kwaliteiten. Tijani Babangida strandt op Juventus- doelman Peruzzi. De toen nog regerend Europees kampioen liet in twee wedstrijden (1-2 en 4-1) zien dat Ajax te weinig in huis had voor wederom een Champions League finale. AJAX PRFSENTATIEC.IDS 1997-1998 143

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 142