echter verbazen, vaak in negatieve zin, soms in positieve zin. Wat het meest opvalt - kenmerkend voor een echte topclub in echt mineur - is dat er prachtige oplevingen zijn maar dat de tegenslagen hardnekkig terug blijven komen. Op elke opsteker, elke meevaller die de hoop doet opleven, volgt een zeperd. Na de eerste zege in de Amsterdam Arena tegen NAC (1-0, eerste competitiewedstrijd) met het eerste, luid bejubelde doelpunt op de gehavende grasmat (Kiki Musampa), bekritiseert Louis van Gaal openlijk de omstandigheden waaronder Ajax in de Arena moet werken. Zo meldt hij de pers dat hij kantoor moet houden in een van de kleinste kamertjes van het gebouw. Ajax verliest van Heerenveen, wint in eigen huis benauwd van AZ en speelt in Kerkrade gelijk (0-0) tegen Roda JC, verliest in Nijmegen met 2-0 van NEC. Acht punten laten de Amsterdammers in deze beginfase dus liggen, genoeg om de latere inhaalrace, na de winterstop, vrijwel zinloos te maken. Er is tot dusver in de competitie in totaal twee keer gescoord in vijf duels. De improduktiviteit van voorwaartsen als Kluivert, Babangida, Overmars en Wooter stemt droevig. Vlakbij het doel ontbreekt het aan koelbloedigheid, finesse en brille. Aan onzekerheid daarentegen niet. Zoals de hele akelige start al de toon zette voor het seizoen, zal ook deze trend zich voortzetten. Het totaal aantal competitiegoals waarop Ajax op 1 juni 1997 uitkomt (55) is een historisch dieptepunt in 43 jaar betaald voetbal. Alleen in het seizoen 1964-1965, toen Ajax gedeeld derde van onderen eindigde, waren het er minder (52). Vechtlust In de eerste wedstrijd om de Champions League zorgt Ajax voor een aangename nazomersurprise: de Franse kampioen AJ Auxerre krijgt in Auxerre klop met 0-1. Deze prestatie wordt net als later de mirakels van Zürich tegen Grasshopper (december, 0-1) en van Madrid tegen Atletico (maart, 2-3 na verlenging) bereikt op basis van vechtlust en opportunisme. Van 'het voetbal van de 21ste eeuw', zoals een Spaanse krant nog maar kort geleden hooggestemd schreef, is geen sprake. De schaarse successen van het seizoen 1996- 1997 boekt Ajax op basis van eigenschappen die niet tot zijn erfgoed behoren. In de competitie behaalt Ajax tot de winterstop slechts een paar overwinningen. Met matig spel. In en buiten de Arena wordt gelijkgespeeld tegen een serie clubs waarvan in de Meer standaard geen probleem werd gemaakt. Nu en dan weerklinkt een fluitconcert van de 50.000 die getuige mogen zijn. Even doet de eerste Martijn Reuser schiet Ajax Europa in en viert een feestje. In de thuiswedstrijd tegen FC Twente op 17 mei 1997 (3-2) kwam door twee doelpunten van Reuser en een penalty van Litmanen een einde aan een lange periode van onzekerheid. Ajax kan volgend seizoen in het UEFA Cup-toernooi zijn waarde op Europees niveau bewijzen. Foto: Louis van de Vuurst AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998 141

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 140