Foto: Louis van de Vuurst kwaliteiten of geschiktheid voor Ajax van anderen lopen de meningen uiteen (Tijani Babangida, Mariano Juan). Onder de debuterende jongeren, stuk voor stuk grote talenten, is er (nog) niemand die werkelijk overtuigt, zoals ooit Johan Cruijff, Frank Rijkaard en Marco van Basten dat in hun eerste wedstrijden deden. Alleen Mario Melchiot, een technisch begaafde mandekker, houdt stand. Daniel da Cruz Carvalho (Dani) imponeert publiek en pers wél, net als die andere Portugees sprekende, Marcio Santos, maar beiden worden om tactische en psychologische redenen zelden opgesteld. Uit het EK in Engeland is de groep internationals bovendien teruggekeerd met een conflict onder de leden als een sluimerende kwaal. De directe oorzaak schijnt te liggen bij een geschil om de commerciële uitbating van de portretten, ontstaan in Engeland, maar naar verluidt liggen de wortels ook verder terug in het verleden. Valt daarover voor buitenstaanders weinig zinnigs te zeggen, zeker is dat de communicatie in slechte tijden niet meer verloopt zoals in goede tijden. Gedurende het seizoen zijn trainers (Louis van Gaal, Gerard van der Lem, Frans Hoek) en achteraf gezien zeker een half dozijn spelers al achter de schermen met hun vertrek bezig. Zeker als het om Louis van Gaal gaat, staan hun inzet en motivatie weliswaar buiten kijf; toch staat iemand die gaat vertrekken onvermijdelijk onbewust anders op zijn benen dan hij die vastbesloten is in de Ajax-cultuur verder te werken aan zijn carrière. De vorm ontbreekt Het bericht van de 6-0 nederlaag tegen Juventus in het Estadio Riazor te La Coruna op 9 augustus in het toernooi om de Trofeo Teresa Herrera onthutst de fans, de 0-3 tegen AC Milan ontluistert ze en de 0-3 tegen PSV om de Supercup (18 augustus) ontgoochelt ze. De vorm ontbreekt; de voorbereiding is warrig geweest omdat Van Gaal nooit een volledige groep ter beschikking had. Toch, zo redeneren de fans, zal de achterstand wel ingelopen worden, de blessures zullen genezen en als het er werkelijk om gaat doen die vriendschappelijke nederlagen er toch niet meer toe? In de loop van de eerste seizoenhelft blijven de prestaties Na een teleurstellende reeks groeps wedstrijden in de Champions League plaatste Ajax zich in Zürich tegen Grasshopper Club (0-1) voor de kwartfinales. Thuis eindigde het eerste treffen met Atletico Madrid in een 1-1 gelijkspel. In het Estadio Vincente Calderon ontwikkelde de return zich tot een ware voetbal-thriller. Na een bloedstollende verlenging trok Ajax aan het langste eind: 2-3. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998 139

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 138