Dick van Dijk 1946 - 1997 Foto: Frans Flemelriik door Evert Vermeer Dick van Dijk is dood. Simpele woorden die bizar klinken voor hen die erbij waren, op die avond op Wembley toen de Gouwenaar zijn 'finest hour' beleefde: een dieptepass van Hulshoff, een onnavolgbare passeerbeweging van Piet Keizer en daar was -ie: het hoofd van Van Dijk dat de voorzet net voldoende van richting liet veranderen om doelman Ikonomopoulos naar de verkeerde hoek te laten vallen. Ajax won zijn eerste Europa Cup. Dat was in 1971, twee jaar nadat hij naar Ajax was gekomen, tegelijk met Nico Rijnders, die er ook bij was op Wembley en die er nu ook niet meer is. De belangstelling voor Van Dijk van Ajax-zijde was niet zo gek; bij FC Twente scoorde hij de sterren van de hemel. Hij ging ook in de Meer vrolijk verder met scoren: alles bij elkaar 69 doelpunten in drie seizoenen. Toch werd hij nooit een echte volksheld in Amsterdam. Die Van Dijk was een beste jongen, zo zeurde het immer kritische publiek, maar hij kan niet echt voetballen; alleen maar doelpunten maken. Natuurlijk kon Van Dijk wel een actie maken en een mannetje passeren. Hij had alleen de pech dat hij in één aanvalslinie stond met twee mensen die dat nog veel beter konden: Johan Cruijff en Piet Keizer. Ajax won in 1972 opnieuw de Europa Cup, maar ditmaal zat Van Dijk bij de finale op de bank. Daarna vertrok hij naar Nice aan de Franse Rivièra. 'Vandiek' voetbalde nog een paar jaar in Frankrijk en stopte op zijn dertigste om zich met onroerend goed bezig te houden. De laatste jaren kwam hij nog regelmatig bij Ajax, iets zwaarder zoals iedereen van zijn generatie, maar immer goed in het pak en goed gehumeurd. Dick van Dijk wist hoe hij van het leven te genieten; het duurde alleen veel te kort. 118 AJAX PRFSENTATIFC, IDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 117