Bute-' (HMDKIWI^H de ene naar de andere flank te verleggen. Professionalisme houdt zorg voor details in. Het plaatje van de keeper raakte almaar meer tactisch ingevuld. Je begint na te denken op de taken. De terugspeelbal bijvoorbeeld moet je steeds naast de eerste paal geven. Een concrete afspraak, die op het veld moet nageleefd worden. Dat vraagt permanente concentratie en communicatie.' Oudere keepers Door hun positie op het veld zijn keepers de facto eenzame figuren die tegelijkertijd een leidende functie hebben. Daarom is Frans Hoek naast het schaafwerk van de vakman ook mentaal erg begaan met zijn keepers. Die benadering stamt uit de Menzo-tijd, maar werd doorgetrokken tot de huidige generatie. 'Ik hecht evenveel belang aan het menselijke als aan het technische aspect. Bij Stanley Menzo merkte ik dat we er alletwee beter van werden. Elke keeper moet je anders benaderen, je moet de subtiliteiten goed weten te onderscheiden. En hoe goed je contact ook moge zijn, er is altijd een nog hoger belang en dat is Ajax. En daar geldt maar één regel voor: winnen.' Het topvoetbal zit vol met oudere keepers. Een trend? Coaches kiezen meestal voor zekerheid en opereren daarom vaak voor een ervaren doelman, stelt Hoek. 'Oudere keepers zijn sterk in organisatie, maar hebben fysiek al wat ingeboet. Je zag het laatst nog bij Sparta: de jonge, talentrijke Frank Kooiman werd gepasseerd ten faveure van Metgod, die al een eind voorbij de 35 was. Dat vind ik nou uniek aan Ajax: de club staat zelf in voor het opleiden van de keepers en gelooft daar ook in. Overal worden keepers gekocht. Wij trachten ze zelf te brengen tot op topniveau. Bij anderen stel ik gebrek aan durf vast, men schuwt het risico. Wij hebben Sar ook in het diepe gegooid en je ziet hoe sterk hij ervan geworden is. Vergeet niet dat je met oudere keepers anders moet voetballen. Zij

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 95