stil te krijgen. 'Het lijkt hier af en toe de Oprah Winfrey-show wel. Jij stelt alles ter discussie.' De jongen lacht en rent alsof er niets aan de hand is, weer achter een bal aan. Soms vergeten de jeugdigen even dat zij voor de mooiste club van Nederland uitkomen en zijn zij alle discipline vergeten. Ze worden weer even kind en maken een handstand of ontwikkelen een grote voorliefde voor de grasspriet. Peptalk Een uur voor aanvang van de wedstrijd, precies om half tien en geen minuut later, moet de selectie van Patrick Ladru aanwezig zijn op Sportpark Middenmeer. De kleine hummels, allemaal gehuld in de Ajax-kleding, sjouwen met hun tas, die zo groot is dat je verwacht dat ze elk moment kunnen omvallen. De buidel voor de spullen lijkt niet aangepast aan de leeftijd en lengte van de spelers. Het maakt ze aandoenlijk. Als het sein gegeven wordt, spoeden zij zich als makke lammetjes naar de kleedkamer. Het is tijd om om te kleden. Voor de zoveelste maal hullen zij zich in het Ajax-shirt, waar zij als je naar hun gezichten kijkt, nog steeds apetrots op zijn. Elio Egas krijgt veel aandacht bij de verkleedpartij. Hij is gegegroeid als kool en krijgt nog maar met moeite zijn tenue aan. Bovendien heeft hij zijn kicksen niet gepoetst. Met het schaamrood op de kaken probeert hij als dit onderwerp ter sprake komt zijn voeten achter zijn spelerstas te frommelen. Maar alles wordt gezien. Niets blijft onopgemerkt. Bij de bespreking zegt Ladru dat hij bang is dat de wedstrijd niet genoeg leeft omdat het kampioenschap al binnen is. Toch probeert hij met zijn eeuwige enthousiasme de spelertjes te motiveren en hen ervan bewust te maken dat de tegenstander van vandaag, Fortius, niet bang voor ze is en er alles aan zal doen om te winnen. Met rechte rug en in de ganzenpas verlaten de spelers de kleedkamer om aan de warming-up te beginnen. Dat Ajax niet altijd met alle egards wordt ontvangen, blijkt al snel. Door gaten in hekken en via het struikgewas moet het veld bereikt worden. Fortius is nog in geen velden of wegen te bekennen. Het verschil van aanpak tussen beide clubs is onmiddellijk duidelijk. Vlak voor het duel voert Ladru de spanning nog een beetje op. Burak krijgt te horen dat zijn foute en goede passes geturft zullen worden. Hij knikt braaf en vraagt niet waarom. Leandro zit op de bank samen met Frans en Elio, die pas ziek is geweest. Vanuit de dug-out zien zij dat Ajax snel op een 1-0 voorsprong komt. De vreugde is niet te overzien. In Ladru schuilt vanaf de zijlijn een poëet: 'Je moet altijd een bal met een boodschap geven.' Hij wordt wel gehoord, maar niet begrepen. Fortius krijgt een penalty maar benut deze niet. Ajax juicht alsof het zelf gescoord heeft. Ook in de rust wordt er gepraat. De teambuilding van Louis van Gaal is tot in de laagste regionen van de club doorgedrongen. De kinderen geven zelf aan dat het slecht gaat, omdat zij net als de dag ervoor tijdens de training te veel ruzie maken. Ze beloven in de tweede helft hun leven te beteren. Maar de spanning van het eerste kampioenschap lijkt alleen nog maar toe te nemen. Tot groot verdriet van Ladru staat zijn voorhoede geregeld buitenspel. Het leed is helemaal niet meer te overzien als Co Adriaanse prijst de kampioenen om hun mentaliteit.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 83