schreden bij de club mee in de maalstroom der gewoonten. Ajax 1 of Ajax E2, regels zijn regels. Het is mooi om te zien hoe zij als miniatuurtjes van de spelers in de Arena functioneren. Gedisciplineerd, keurig in het pak en niet met volle mond praten. Bij de eerste passen in het rood-wit staat pingelen nog bovenaan het prioriteitenlijstje. Ladru is dan de aangewezen man om hen dit af te leren. Wel vindt hij, zeker aan het begin van het seizoen, dat enige flexibiliteit op zijn plaats is. 'Het is natuurlijk de bedoeling dat ze overspelen, maar ik zeg wel iedere keer voor de wedstrijd: als het kan ga je je tegenstander voorbij. Daardoor krijg je veel solistische acties, maar zo blijft het wel leuk voor die kinderen. Op de training worden ze gedrild, tijdens de wedstrijd moet je ze een beetje laten gaan.' Drie maal per week werd er getraind: op maandag, woensdag en vrijdag, anderhalf uur per keer. Gedurende het seizoen leerden zij overspelen, combineren en passen. Aan het begin van het seizoen is de wil er wel, maar doen de benen nog niet mee wegens gebrek aan kracht. Een pass van hooguit vijftien meter is dan het maximale. 'Alles komt met de tijd,' vond Ladru. En hij kreeg gelijk. Net als voorgaande jaren presteerde zijn elftal goed. Van onder meer JOS, Waterwijk en OSDO werd met ruime cijfers gewonnen. Slechts eenmaal werd er verloren. Zwarte Schapen had het lef om te winnen van de Ajax-talentjes, maar dat was dan ook de enige misser. Aan het eind van het seizoen kon er niets meer misgaan. Het spelers steentje voor steentje opnieuw opgebouwd. Aan het begin van het seizoen gaat het vooral om het luisteren. 'Als je die jongens net hebt, ben je net een politieagent, zei de leider van de E2 Edwin Kortlevers in september. 'Je moet ze strak houden, anders zou het in het veld en de kleedkamer een chaos worden. Waar je ook constant op moet letten is of hun kleding wel in orde is.' De Ajax-school is hard. De kinderen gaan, hoe jong ze ook zijn, vanaf hun eerste Vooraf aan de derde training van die week is er een serieuze bespreking in de kleedkamer. Jermaine kijkt beteuterd. Hij is door Laszlo Jambor weggestuurd tijdens de krachttraining in de zaal. De sanctie is dat Jermaine tot zijn grote verdriet op het veld niet meer mag meetrainen. Hij kan wel huilen. Ook Leandro krijgt straf. Als enige is hij vergeten een enquêteformulier, dat hij thuis moest invullen, mee terug te nemen. Ladru moet het hem met pijn in zijn hart vertellen, maar regels zijn regels. Leandro moet de volgende dag op de bank beginnen. De afspraak bij Ajax is dat de E2 na de winterstop strenger wordt aangepakt. Leandro mag in tegenstelling tot Jermaine wel meetrainen. In twee groepen worden positiespelletjes gespeeld, twee jongens staan als lummel in het midden. Als volleerde profs wordt er rondgetikt. Hier en daar onstaat enige discussie. De jongens zijn fanatiek, spelen vals en schelden elkaar uit. Ladru grijpt geregeld in om te sussen. Met een grap weet hij een speler eindelijk kampioenschap lag binnen handbereik. Er wachtte nog wel de uitwedstrijd tegen Fortius. Maar als dat duel gewonnen zou worden, was de buit binnen en konden de bloemen worden uitgereikt. Later bleek winnen niet direct noodzakelijk te zijn. Omdat de naaste concurrenten verloren, was Ajax niet meer in te halen. Toch zag Ladru het duel tegen Fortius op Sportpark Middenmeer als de officiële kampioens wedstrijd. Aan de vooravond van dit belangrijke treffen werd dan ook op het scherpst van de snede getraind. Vreugde in de kleedkamer na het behalen van de titel. Patrick Ladru volgt nauwlettend de verrichtingen van zijn jongens. 'Je moet altijd een bal met een boodschap geven.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 81