<N koppelen zodat je een heel ander verhaal krijgt. Dat kunnen wij verder ook niet tegenhouden. Dat maakt je alleen maar voorzichtiger. Ik denk dat ik zelf ook niet zoveel moeite zal hebben om me aan te passen. Het is ten slotte maar een paar uurtjes vliegen. Maar mijn dochters en mijn vrouw krijgen het misschien wel wat zwaarder. Daar gieren de hormonen zo af en toe echt door het lichaam.' Zware blessure De kenners weten inmiddels wel beter dan dat Van der Lem, geboren op 15 november 1962, bij Ajax slechts slippendrager van Van Gaal zou zijn. Met vier clubs Europees voetbal spelen is alleen al indrukwekkend genoeg om te weten dat iemand meer in zijn mars heeft dan alleen het dragen van pylonnetjes. Met FC Amsterdam, Roda JC, Feyenoord en FC Utrecht trok de Amsterdammer tussen de jaren 1973 en 1984 Europa in, en passant droeg hij ook nog het shirt van Sparta. De loopbaan van Van der Lem begon echter bij Ajax, waar hij het na zeven jaar voor gezien moest houden. Na tien jaar betaald voetbal maakte een zware blessure een einde aan zijn actieve loopbaan, waarna hij zich op een carrière als trainer stortte. 'Ik heb er eigenlijk nooit bij stil gestaan wat het alternatief was. Ik wist al snel dat ik geen kantoormens was. Tijdens mijn actieve loopbaan heb ik nog een jaar rechten gestudeerd, maar toen ik vrij plotseling werd afgekeurd voor betaald voetbal moest ik stoppen met studeren om beschikbaar te zijn voor de arbeidsmarkt. Ik had tenslotte een gezin. Zo ging dat toen. Ik had wel wat geld overgehouden om die studie nog drie jaar door te zetten, want studeren en voetballen is een prima combinatie. Toen ben ik mijn trainersdiploma's gaan halen, want ik wist na anderhalf jaar bij de Belastingdienst gewerkt te hebben zeker dat ik geen kantoormens ben.' Gerard van der Lem begon als assistent van Hans van Doorneveld bij HFC Haarlem, waarna de eerste kennismaking met Dick Advocaat volgde. 'Advocaat is door mij naar Haarlem gekomen. Dat is toch fantastisch. Hij is bondscoach geworden, nu is hij kampioen van Nederland met PSV en dankzij mij heeft hij zijn eerste stappen in zijn trainerscarrière kunnen zetten. Als ik dus nog eens een keer zonder werk zou komen te zitten, zou ik bij wijze van spreken morgen aan de slag kunnen bij PSV, als ik dat zou willen. Maar van dat soort contacten moet je alleen in noodsituaties gebruik maken, verder moet je gewoon proberen je eigen loopbaan uit te stippelen.' Voor zover dit mogelijk is natuurlijk. Trainers zijn immers afhankelijk van het resultaat en kunnen zonder pardon, hoe goed ze ook zijn, op straat gezet worden. Zeker in landen waar de voorzitter zich soms trainer waant. Spanje bijvoorbeeld. Van der Lem is zich daar terdege van bewust. 'Dus misschien komt het wel een keertje voor dat ik gebruik moet gaan maken van die bepaalde contacten. En wanneer je een goed gevoel hebt over iemand en je hebt er goed mee gewerkt, dan vind ik dat helemaal niet zo'n gek idee. Dat zou ik ook doen met mensen van wie ik weet dat ze eerlijk zijn en een bepaalde positieve bijdrage kunnen leveren aan het werk, zoals bijvoorbeeld Dick Advocaat.' 'Of ik een goede trainer ben? Dat kan ik niet van mezelf zeggen. Dat weet ik echt niet. Ik heb wel een bepaalde visie op het voetballen en ik heb hier wel heel erg veel geleerd. Maar of ik een goede trainer ben, dat moeten andere mensen maar beslissen. Ik denk ook dat ik geluk heb gehad. Ik denk dat iedereen die de kans zou krijgen om bij Ajax te komen, deze met twee handen aan zou pakken.' Ondanks de veranderende mentaliteit bij de jonge spelers en de verdere vercommercialisering van 'het product voetbal' toont Van der Lem zich een gelukkig mens, die nog dagelijks kan genieten van zijn bijzondere beroep. 'De vreugde van het vak zit 'm bij mij vooral in het beter maken van spelers. Als ik zie dat bepaalde spelers flink progressie boeken, vind ik dat prachtig. Vervolgens met die spelers resultaten behalen. En verder is het gewoon een fantastisch vak. Ik ben elke dag buiten, ik heb altijd een rooie kop, heerlijk toch? En dan nu een nieuw avontuur in het buitenland. Ik had ook voor de makkelijke weg kunnen kiezen door een Nederlandse club te gaan trainen. Maar dit is toch veel mooier? En wat leven we nou eigenlijk? Het is toch allemaal zo voorbij?'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 69