doen, dan moet je ook weggaan. Het is ook een wisselwerking. Wat krijg je terug van een hoofdtrainer en hoe ga je met elkaar om. Het belangrijkste is natuurlijk hoe je eigen gevoel daarbij is. Ik kan ook zelfstandig werken bij clubs in Nederland, maar dat wil ik niet, om een aantal redenen. Dat heeft een financiële kant, maar het heeft ook te maken met de mensen met wie je werkt, de kwaliteit van de spelers. Nu komt het avontuur in het buitenland eraan. Ik heb dus moeten kiezen tussen een hoofdtrainerschap bij bijvoorbeeld clubs als, ik zeg maar wat hoor, Willem II of NAC of om toch weer mee te gaan met de hoofdtrainer. Dan ga je alles naast elkaar leggen en voor mij is het zo dat ik nog goed met die rol van tweede man om kan gaan. Het is wel heel belangrijk dat je ook zelf van waarde kunt zijn. Als je bijvoorbeeld alleen maar de hele dag met pylonnetjes loopt, dan is het wat anders. Maar zo is het hier nooit geweest. Er is altijd een enorme wisselwerking geweest bij de technische staf en bij de trainers onderling. En dan had ik bovendien het tweede elftal waar ik me ook nog op kon richten.' Discussie Van der Lem vertelt dat de mening van Van Gaal en zijn eigen ideeën over het algemeen aardig overeenkomen, maar dat er altijd ruimte is voor discussie. 'Om een voorbeeld te geven van hoe we werken. Ik kreeg net de vraag van Louis wie ik nou de meest beloftevolle Ajax-speler van dit moment vind. Ik ging ze allemaal even langs in mijn gedachten, waarna ik zei: "Mario Melchiot." Waarop hij quasi- verbaasd zei: "Hoezo dan?" Dus ik legde Louis uit waarom ik het een enorm talent vind, ik vertelde dat ik wel van mening ben dat hij er nog te weinig aan doet, maar dat hij wel in zeer korte tijd van een tweede- elftalspeler een vaste waarde voor het eerste is geworden. Toen begon Louis over jongens als Wooter en Reuser, die toch al een stuk langer in het eerste staan. Dus ik ging weer verder, toen Louis me onderbrak en zei dat hij het met me eens was. Dat is onze manier van werken. Steeds weer die discussie en die motivatie proberen te achterhalen. Waarom staat een bepaalde speler daar? Waarom komt die jongen dan beter uit de voeten op een andere plek? Dat probeert hij ook steeds te doen met de spelers, om ze zelf beslissingen te laten nemen en oplossingen te zoeken. Zo werkt Louis met de spelers en zo wordt er bij ons onderling gewerkt.' 'We hebben verschillende karakters die elkaar aanvullen en we kunnen tegen elkaar zeggen wat we denken. Die "vrijheid" heb ik altijd gehad, en dat maakt het voor mij prettig om zo te werken. Hij stimuleert ook telkens om echt je mening te verkondigen, om zo te zien of er andere mogelijkheden zijn of andere inzichten ontstaan. Daar zit toch iets in.' Uit de publiciteit Spelers veranderen door het geld, maar de trainer wordt geacht dezelfde te blijven, ondanks de status van bekende Nederlander die ook hem ten deel kan vallen. De liefhebber van mooie sigaren denkt niet dat ook hij snel aan de glitter en glamour van Koning Voetbal ten prooi zal vallen. Tk hoop het niet. Zeker als mens, bedoel ik dan. Als trainer heb ik mezelf natuurlijk wel ontwikkeld in de afgelopen jaren, maar dat heeft er vooral mee te maken dat Ajax echt een topclub is, waar alles in het werk wordt gesteld om tot topprestaties te komen. Ik heb mijn gezin ook nooit laten lijden onder de stress, de druk die het werken bij een topclub met zich meebrengt. Ik probeer ook, en dat is misschien wel een beetje een vreemde eigenschap, een beetje uit de publiciteit te blijven. Ik werk samen met een collega die het technisch beleid bepaalt en als ze wat willen weten, dan vragen ze het maar aan hem. Wat moet ik daar verder nog aan toevoegen? Ik heb er gewoon geen zin in om zes keer hetzelfde verhaal te vertellen. Soms vinden mijn dochters dat wel eens vervelend, dat ik tegen alles "nee" zeg. Maar aan de andere kant vinden ze al die aandacht ook niet al te prettig, en willen ze gewoon hun eigen leventje blijven leiden.' De assistent is niet bang dat de druk voor hem en zijn gezin in het zuiden van Europa, waar emoties het vaak winnen van de ratio, te groot zal worden. 'Dat zie ik wel. Ik kan me voorstellen dat je je niet altijd kunt afwenden voor de media, maar je kunt uiteraard wel selecteren. Ik word er toch een stuk minder mee geconfronteerd dan Louis. Ik heb ook mijn voorkeuren, maar daar moet je wel voorzichtig mee zijn. Dat wordt ook bepaald door de mensen aan de andere kant van de tafel. Hoe jouw ervaringen met die mensen zijn. Het belangrijkste aspect blijft ons werk. En wat ze verder allemaal verzinnen of erbij halen, daar heb je toch ook weer niet zoveel invloed op. Je kunt niet alles controleren. Het is heel gemakkelijk om delen uit zinnen te halen, die aan elkaar te C.-I

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 67