goede. Het zegt ook best iets over een speler uit het tweede die bijvoorbeeld naar een club als Sparta wil gaan om daar dan twintig- of dertigduizend gulden meer te verdienen. Dat vertelt dan toch veel over wat zo'n jongen nou eigenlijk wil. Dan kies je toch voor een gemakkelijker weg in plaats van te vechten voor een plaats in het eerste van Ajax. Dan is het misschien ook wel beter dat zo'n jongen voor wat meer geld bij Sparta gaat voetballen.' Hij denkt dat het een ander verhaal is voor jongens die aan het eind van het seizoen weg moeten bij Ajax. Van der Lem en de zijnen laten dit bewust zo vroeg mogelijk weten, zodat spelers de tijd hebben om met andere clubs te onderhandelen. Een goed voorbeeld daarvan is linksbuiten Dave van den Bergh en de lang geblesseerde Robert Gehring. 'Wij willen gewoon dat iedere speler uit het tweede elftal toch goed terechtkomt. En dat is me dit jaar weer gelukt. De een moet je daarbij helpen, de ander heeft zo wat nieuws. Dat verschilt nogal. De laatste met wie we bezig zijn geweest, is dus Gehring. Over hem heb ik heel wat hoofdbrekens gehad, omdat hij natuurlijk acht maanden geblesseerd is geweest. Het is dan moeilijk om een trainer van een BVO ervan te overtuigen dat hij Gehring moet nemen. En dan moet je ook nog uitgaan van eerlijke motieven, want het zou voor iedere partij slecht zijn wanneer zo'n jongen dan toch niet goed terechtkomt bij zo'n club. Hij heeft onlangs een gesprek gehad met Telstar en ik hoop dan ook echt dat hij daar bijvoorbeeld terecht kan.' Van der Lem kan gerust zijn. Van den Bergh en Gehring hebben inmiddels emplooi gevonden bij Rayo Vallecano, de club van Yassine Abdellaoui, die uitkomt in de Spaanse Primera Division. Afscheidsweken Nadat Ajax zich tot opluchting van alles en iedereen definitief voor de UEFA Cup had geplaatst, begon de afscheidstournee van de vertrekkenden. Sponsors, medewerkers, supporters en spelers organiseerden alle hun eigen feestje. 'Ik was me dus steeds aan het afvragen wat ik telkens aan moest trekken 's avonds. Normaal interesseert me dat eigenlijk niet, maar nu moest het wel.' Voorlopig heeft de oud-speler van onder meer FC Amsterdam en Ajax het te druk met zijn loopbaan om nu al terug te kijken, en dus blijven de videobanden en plakboeken voorlopig nog even in de kast. Tk moet eerlijk zeggen dat ik alles in mijn hoofd heb zitten. Verder heb ik van alle momenten videobanden, maar die heb ik nog niet één keer teruggekeken. Als ik ook een krantenknipsel zie, weet ik meteen alles weer. Dat is pas leuk voor straks als ik een beetje ga dementeren en het geestelijk allemaal niet meer bij kan houden. Dan is het leuk, nu zit het nog in mijn hoofd en ben ik nog volop bezig met mijn carrière. Nu wacht de volgende klus met het team, dat is momenteel het allerbelangrijkste.' Van der Lem spreekt over het team. Het groepje mannen dat na zoveel jaren Ajax gezamenlijk begint aan iets nieuws. En dus kiest van der Lem opnieuw voor een plek achter Van Gaal, in plaats van op eigen benen te staan. 'Daar heb ik toen bewust voor gekozen. Als je daar geen krachten voor hebt, dan moet je dat sowieso niet doen. Daarnaast kan het ook zo zijn dat je in die periode van zes jaar het idee krijgt dat je het zelf anders zou

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 65