X CM tijd was. En al plaatsen mensen je op een voetstuk, dan vind ik nog dat je dat moet relativeren. Want zo belangrijk is het allemaal niet, denk ik. Vooral in de manier van omgaan met mensen om hen heen, zoals Sjakie en andere echte clubmensen, vind ik dat de spelers van het tweede heel snel veranderen. Echt heel snel. Eigenlijk veel te snel naar mijn zin. Maar dat zal ook wel een beetje de schuld zijn van mijn generatie. Mijn kinderen hebben het ook veel beter dan ik vroeger. Ik zorg ook dat ze het beter hebben. Ik wil dat ze het beter hebben. Maar waar is de grens? En hoe gaan ze daar zelf mee om?' 'Als de spelers dan net bij mij komen, vol verwachting, en je ziet hoe ze met mij omgaan en met de anderen, dan zie je toch dat het na twee, drie jaar allemaal heel anders is. En omdat je ze iedere dag meemaakt, constateer je iedere kleine verandering. Daar wijs ik ze dan ook op. "Jij gaat ook veranderen," zeg ik dan. "Nee hoor, trainer, ik blijf dezelfde. Ik verander niet," krijg je dan te horen.' Volgens de Amsterdammer is dit proces maar bij een enkeling tegen te houden. 'Het blijft zo dat alleen sterke benen de weelde kunnen dragen. Er zijn er natuurlijk ook bij die dat wel heel goed kunnen. Als ik bijvoorbeeld kijk naar Frank de Boer, dat is net als Ronald een fantastische gozer die die druk wel aan kan. Zij blijven altijd dingen doen die ik graag ook zie in de mensen. Je moet proberen er op een goede manier mee om te gaan en ervoor zorgen dat je ondanks die aandacht gewoon jezelf blijft. Anders red je het niet. Dat is heel moeilijk te stoppen, maar daarom zeg ik het meteen tegen die jongens als ik ze zie veranderen.' Hogere premies Van der Lem vindt het moeilijk om dit proces te stoppen. Spelers verdienen tegenwoordig al in hun tienerjaren bakken met geld en zo niet, dan kunnen ze die wel bij de concurrentie krijgen. 'Het enige wat ik het bestuur zou willen voorstellen is ervoor te zorgen dat de jongens met de B-contracten anders beloond worden. Met lagere contracten en hogere premies. Je merkt toch dat veel spelers het gevoel hebben dat ze er al zijn en dat komt het resultaat zeker niet ten

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 63