levensgenieter in de schaduw fci lip Interview Voor de buitenwereld verbleef assistent-trainer Gerard van der Lem de afgelopen jaren in de schaduw van Louis van Gaal. Een bewuste keuze, zo blijkt. Voor Van der Lem is respect van de andere leden van de technische staf waar plaats moet zijn voor discussie minstens zo belangrijk, zo niet belangrijker dan zelf in het voetlicht staan. Dat laat de Amsterdammer liever over aan anderen. Nu gaan ze samen weer op weg naar het volgende avontuur. Een nieuwe club in een ander land met andere mensen. Van der Lem is er klaar voor. 'Ik had voor de gemakkelijke weg kunnen kiezen, maar zo'n avontuur in het buitenland is toch veel mooier. En wat leven we nou eigenlijk?' Gerard van der door Erik van Leeuwen ItÉ - V 1 ;.1 P KHKSU r\ foto's Louis van de Vuurst Het is de tijd van het afscheid. Elke dag is er wel weer een feestje voor de scheidende trainers, die zich langzaam maar zeker gaan realiseren dat er definitief een einde komt aan een belangrijk hoofdstuk in hun dagboek. Wat overblijft zijn de herinneringen aan zes mooie jaren, in het geval van Gerard van der Lem als assistent van Van Gaal en als eindverantwoordelijke voor het tweede elftal. Het afscheidsjaar had hij zich beter voorgesteld. Met bij voorkeur een prijs, maar zowel bij het eerste als bij het tweede elftal ging het mis. Zijn jongens van de Toekomst eindigden op een teleurstellende vijfde plaats, waar vorig jaar de 'reserve-schaal' nog getoond kon worden. Van der Lem zag het de laatste wedstrijden ook wel een beetje aankomen. Als geen ander heeft hij de jeugd zien veranderen van schuchtere jongetjes vol verwachtingen, tot duurbetaalde profs geadoreerd door bakvisjes en gillende tienermeisjes. Als spelers van de jeugd naar het tweede gaan, en ze gaan geld verdienen, dan veranderen ze, net zoals ze anders worden wanneer ze dan die stap naar het eerste maken, zegt Van der Lem. 'En dan veranderen ze niet in hun voordeel. Het is een hele kunst om dezelfde persoon te blijven die je voor die

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 62