daarvoor tot alle successen waren gekomen, was verdwenen. Er ontstonden wrijvingen. Wat mij wel stoorde was dat er in de eerste helft van het seizoen voortdurend over de tweede helft werd gesproken en in de tweede helft had iedereen het de hele tijd over het volgende seizoen. We hadden nog best veel kunnen winnen. Dat we dat niet hebben gedaan, komt voor een deel ook doordat we ons niet voldoende concentreerden op de dingen die aan de orde waren. Het heeft geen zin de blik de hele tijd vooruit te richten. Natuurlijk begreep ik die verleiding. Het ging niet goed en iedereen keek uit naar het terugkomen van belangrijke spelers. Logisch, maar niet goed. Als je over wedstrijden heen probeert te kijken, kun je ook niet verwachten dat je ze wint. Ik heb het wel proberen aan te geven, maar er waren er te veel die te ver vooruit keken. Uiteindelijk heb je alleen jezelf in de hand. Je kunt niet meer doen dan het aangeven. Vervolgens is het aan anderen om het aan te nemen. We hadden moeten voorkomen in plaats van genezen. Het is niet gebeurd, en daarom hebben we onder de maat gepresteerd. Hopelijk staat Ajax er in het komende seizoen vanaf het begin. Er zal veel moeten worden opgebouwd, maar ik zie niet in waarom het niet zou lukken.' De Japanse geest Van Gaal nam afscheid. Hij kreeg enorm veel aandacht. Kluiverts vertrek werd ook alom betreurd. Bogarde had zich net iets te impopulair gemaakt voor een afscheid met veel bombarie. Maar de relatieve stilte rond de laatste wedstrijd van Scholten in het Ajax-shirt, was eigenlijk volkomen ongepast. Scholten: 'Het afscheid van de supporters was best mooi. Dat had wel iets van waardering. En verder hoeft het van mij ook niet zo. Alle drukte rond het vertrek van Van Gaal is volkomen terecht. Ik ben gewoon een speler die kwam en nu weer weggaat.' Het klinkt allemaal gemakkelijk, en zonder gevoel; als een zakelijke aangelegenheid. In feite is het dat ook, maar het bij Scholten ver weggestopte emotionele moet toch ook meespelen. Scholten: 'Sommige dingen zal ik best gaan missen. De spanning die hier altijd heerst, bijvoorbeeld. Er is een bepaalde druk rond iedere wedstrijd. Helemaal rond Europese wedstrijden, dan gebeurt er echt wat. Al die aandacht die dan over Ajax heenspoelt, dat is heel bijzonder. In Japan zal dat allemaal anders zijn. Daar worden voetballers ook vereerd, maar toch anders. Bovendien zijn het daar vooral de Japanse spelers die op een voetstuk worden geplaatst. Maar ook dan gaat het op een andere manier. Dat heeft met de Japanse cultuur te maken, met de manier van leven. Japanners lijken een mentaliteit te hebben waarin nederigheid de boventoon voert. Eerlijk gezegd geloof ik niet zo in die oppervlakkige uitingen. Volgens mij is het een beleefdheids- of omgangsvorm, meer dan een weerspiegeling van de Japanse geest.' Los van de genetica zou Scholten zo voor een Japanner kunnen doorgaan. Gevraagd naar de mensen die hij van Ajax zal gaan missen, blijft het enige tijd stil. Scholten: 'Eigenlijk denk ik dat ik niemand in het bijzonder zal gaan missen. Het is toch heel beperkt met wie je omgaat. Je hebt er ook weinig tijd voor. Ik hoop dat ik in de toekomst bij iedereen net zo naar binnen kan lopen, als dat andersom het geval is. Dat is het.' Zonder claxon of gierende banden reed Arnold Scholten voor het laatst de fly-over af. Geruisloos reed hij, voorzichtig sturend. Ajax zal hem wel gaan missen. Althans, waarschijnlijk niet, maar zo zou het moeten zijn.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 46