wereldbeker. De eerste keer was op een trip met Feyenoord, toen Hiroshima werd aangedaan. Scholten: 'Met Ajax zaten we in het centrum van de stad. Het leek op niets anders. Ik weet dat het enorm druk is op straat en dat het moeilijk is om er even uit te gaan. Je moet goed plannen waar je naartoe gaat en hoe, met taxi's en dergelijke. Toen ik met Feyenoord in Hiroshima was, hebben we ook niet zo heel erg veel van het land gezien. Wel zijn we naar een museum gegaan waarin de tragische hoofdrol van de stad tijdens het einde van de tweede wereldoorlog centraal staat. Het maakte grote indruk op ons, herinner ik me. Je zag hoe er niets meer was. Nu is het weer een stad en gaat alles weer verder.' Scholten is vast van plan zich niet samen met Bosz terug te trekken in een Hollandse enclave. Hij wil proeven van het land en praten in de taal. 'Ik ken al een paar woordjes,' zegt Scholten. 'Ik krijg les in het Japans. Het is moeilijk, maar niet ondoenlijk. Schrijven moet je het niet willen, maar spreken is te leren. In het voetbal is Engels de taal, want er spelen nog meer buitenlanders. Wat dat betreft zullen er weinig problemen zijn, denk ik. Het zal wel wennen worden voor me, om daar te spelen. Waarschijnlijk zal ik het spel van Ajax wel missen. Dat mooie spel... Japan heeft nog geen voetbalcultuur, hoewel het wel begint te komen. De J- League heeft steeds meer voet aan de grond gekregen. Af en toe heb ik flitsen gezien van de Japanse competitie. Wat me opviel is dat het allemaal heel erg snel gaat: veel acties, weinig rust. De buitenlandse spelers moeten met name die rust er proberen in te brengen. Tactisch is het nog niet zo goed. Het publiek heeft ook nog niet helemaal door waar het om gaat. Een schijnbeweging vinden ze hoe dan ook geweldig, of het nu iets oplevert of niet. Het schijnt ook dat verlies er niet het einde van de wereld is. Hier mag je nooit verliezen, daar liever niet. Dat is toch een verschil. Het is een andere druk. Ik weet niet of ik dat prettig ga vinden. JEF United is een club die normaal gesproken in de middenmoot staat. Hopelijk komen we nu wat hoger. Het is ook mijn taak om daaraan mee te helpen. Op zich is dat een uitdaging. Het is een andere dan ik tot nu toe heb gekend, maar niet minder interessant.' Het Diemen van Tokio Behalve het voetbal zal vooral het leven zelf de uitdaging zijn in Japan. Alles is anders, hoewel het land naast de eigen identiteit

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 43