Ik bewonder Louis van Gaal in bijna alles Gastcolumn Er staan een paar dingen vast over Louis van Gaal. Bijvoorbeeld dat hij een buitengewoon bekwame voetbaltrainer is. Dat hij met het geduld van een kat die op een muis loert, de voetballers van Ajax heeft gedirigeerd, gekneed, opgeleid, gestimuleerd. Kortom: tot betere spelers heeft gemaakt dan ze waren. Hij is een groot vakman en wie het over de technische en tactische kanten van het wereldvoetbal wil hebben, die kan nooit om de invloed van Louis van Gaal heen. Als topvoetbal ondanks de Foto: Louis van de Vuurst door Herman Kuiphof nivellerende, verarmende invloed van vele clubs, trainers, rijke voorzitters e.d. toch nog spectaculaire wedstrijden oplevert, dan mag men daar Van Gaal voor bedanken, want zijn opvattingen maken het mogelijk dat men nog steeds genieten kan, ook al staat er dermate veel op het spel dat menigeen de hoop op acceptabel kijkspel en de moed om het te brengen heeft opgegeven. Als men er even bij stilstaat, hoe Van Gaal zijn visie via de spelers heeft gerealiseerd, dan moet men, afgezien van zijn creativiteit, grote waardering koesteren voor zijn geduld. Duizenden trainingssessies, tienduizenden oefeningen, duizenden indringende gesprekken... hier moet een bezeten man aan het werk zijn geweest. In een vorig Ajax Magazine viel te lezen, dat Louis voor zichzelf het begrip 'bezetenheid' niet opeist. In elk geval niet in direct verband met zijn presteren, Bezeten is hij van het spelletje, niet van zijn functioneren. Goed, hij moet zelf het beste kunnen beoordelen hoe zijn verhouding tot zijn beroep is, maar volgens mij is hij toch niet ver van een zekere bezetenheid verwijderd gebleven. Laten wij het dan sterke betrokkenheid mogen noemen. Ik zie het beeld voor me van die huldiging op het Leidseplein, hartje Amsterdam, waarbij de coach bijna totaal uit zijn dak ging en zinnen formuleerde, waarvan hij later bekende, ze niet opnieuw in die vorm te zullen hanteren. 'Mag ik dan nooit eens emotioneel reageren?' zou hij later vragen. Zeker wel. Men hoeft geen geweldige psycholoog te zijn om te begrijpen, dat iemand, die zo intensief met een stel andere mensen sterk prestatiegericht bezig is (vrijwel het hele jaar door) een keertje moet kunnen afreageren. Het enige zwakke punt bij Van Gaal heeft niets met de spelers te maken en evenmin met zijn bestuur. Zijn verhouding tot de sportpers is onbevredigend, onzuiver, verkrampt en respectloos. Laten we eens nader dat laatste begrip bekijken: hij straalt nooit respect uit voor andermans mening, zodra die afwijkt van de zijne. Hij dicht de journalisten, zowel die met de pen als die met de microfoon gewapend, de snoodste plannen toe, verdenkt ze er allemaal van anti-Ajax te zijn en verwijt ze totaal geen kijk op voetbal te hebben. In de jaren zeventig, toen ik het genoegen had menig grote wedstrijd van Ajax en Feyenoord te verslaan, heeft nooit een coach tijdens een interview tegen mij gezegd: 'Wat is dat nou voor een stomme vraag?' Hij kan het een enkel keertje gedacht hebben, want ik zal best eens hebben misgekleund. Maar zo ging je niet met elkaar om. Bovendien kan een vraag onlogisch lijkenmaar het niet zijn. De vragensteller kan een redenatie in zijn hoofd hebben, waar die vraag in past. Van Gaal kan dat niet weten en daarom zou hij niet zo afwijzend mogen oordelen over een beroep dat niet het zijne is en waarvan hij aanzienlijk minder weet dan van het vak coaching. 'De kranten schrijven zelden de waarheid,' betoogde hij onlangs. En toen volgde een betoog over Winston Bogarde, die inderdaad uit een Spaans trainingskamp was verwijderd. De kranten hadden wel degelijk de waarheid geschreven, maar Van Gaal had het correcte bericht liever binnenskamers gehouden. Ook begrijpelijk. De belangen lopen echter niet altijd parallel. Dat is iets anders dan boos opzet veronderstellen. Ik wens hem alle goeds toe. En bovenal hoop ik, dat hij zich in moeilijke situaties tactisch zal opstellen. Hij kan het compromis wel haten, maar hij zal er toch af en toe een moeten sluiten. Compromissen sluiten en tóch je doel bereiken. Dat is wat ik hem toewens.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 33