totaal verdraaid overkomen.' Wat volgens Van Gaal een eigen leven is gaan leiden, is zijn geruchtmakende optreden op Museumplein, nadat Ajax in Tokyo de wereldbeker voor clubteams had veroverd. 'Wij zijn de beste!' juichte van Gaal en de mensenmassa juichte mee. Demagogie, schreven sommige journalisten. Ophitserij die op de langere termijn tot rellen kan leiden, vonden anderen. 'Een typisch voorbeeld hoe de media kunnen manipuleren, vind ik dit. Ik heb ervan geleerd, zou het niet snel weer zo doen. Maar ik blijf erbij dat mijn act niets met demagogie te maken had. Je moet zoiets zien op het moment, in de sfeer van die avond. Iedereen was dronken van geluk. Toen besloot ik even lekker tekeer te gaan in die microfoon, om de sfeer te verhogen. Op dat moment is dat leuk voor de mensen op het plein. Als je die ene kreet echter tien keer achter elkaar op de televisie terugziet, zonder de sfeer en feestvreugde er omheen, dan is de uitwerking heel anders. Trouwens, we waren op dat moment ook de beste.' Het afgelopen seizoen kreeg Ajax die keerzijde van het succes onder ogen. De verwachtingen waren hoog, gezien het succes in de vijfjaren ervoor. Toen Ajax een slechte competitiestart maakte, konden vele hun leedvermaak niet onderdrukken De godenzonen waren in een mum van tijd tot zodenzonen omgedoopt. 'Ik vond de hoon wel meevallen, eerlijk gezegd. Het publiek in de Arena bleef juist als één man achter Ajax staan, en ook buiten Amsterdam bleef iedereen in de ban van Ajax. De wedstrijden tegen Grasshopper, Atlético Madrid uit- die haalden wel ongelooflijk hoge kijkcijfers. Op iedere werkplek was Ajax op zijn minst tot en met 23 april een regelmatig terugkerend gespreksonderwerp.' Van Gaal is daarom ook niet zo ontevreden over het afgelopen seizoen. Ajax erfde een kater van het Europees Kampioenschap voor landenteams in Engeland. Spelers waren betrokken bij wat is gaan heten de 'Croky-affaire'. De verhuizing van De Meer naar De Arena verliep allerminst soepel. En er waren blessures, heel veel blessures. 'Als je met die last op de schouders vierde wordt in de competitie en de halve finale haalt in de Champions League, dan hebben wij het in

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 29