Foto: Louis van de Vuurst Spitsuur voor het doel van de inmiddels gestopte Edward Metgod, tijdens de laatste editie van Sparta-Ajax op 4 mei jongstleden. Sparta won dit duel met 2-1 te komen. Sindsdien zou dat aantal amper meer gehaald worden. Spangen werd op wedstrijddagen leger en leger, terwijl de buurt rond het stadion steeds meer verpauperde. Er klonken voor het eerst geluiden jn de traditierijke vereniging om Spangen te gaan verlaten. De oude clubmannen wilden tijdens het jaarlijkse Rood-witte Mannendiner in het Kasteel uiteraard niet van een vertrek weten. Ook zagen zij niets in het plan om het stadion te delen met stadgenoot Excelsior. De clubmensen verloren echter steeds meer invloed want halverwege de jaren negentig leek een vertrek van Sparta uit de buurt onvermijdelijk. Ajax was dat goed uitgekomen, want vaak won men er niet meer. Dieptepunt was de wedstrijd van 9 juni 1991 toen het naar Spangen uitgeweken SW op de voorlaatste dag van de competitie Ajax met 1-0 versloeg. Een gelijkspel zou Ajax vrijwel zeker landskampioen hebben gemaakt, maar Ajax' assistent-trainer Louis van Gaal zag een lamlendig Ajax roemloos verliezen. De toekomst van een Sparta-stadion in Spangen ziet er ondertussen verrassend goed uit. In mei besliste de Rotterdamse gemeenteraad dat er op de huidige plek een nieuw stadion gebouwd gaat worden. De aanwezigheid van Sparta in de probleemwijk zou de positieve ontwikkeling in de wijk ten goede komen, zo meende de raad onder meer. Oorspronkelijk wilde de club verhuizen naar een nieuwe locatie langs de snelweg A20 in de deelgemeente Alexander. In Spangen zag men voor de club geen toekomst meer en men ging er binnen Sparta vanuit dat de politiek er ook zo over zou denken. De verhuizing lijkt nu ineens van de baan. De gemeente is bereid om meer geld in een nieuw Sparta-stadion op de oude plek te stoppen. Het prachtige uitzicht vanuit de Sparta-straat op het Kasteel lijkt dus zijn langste tijd te hebben gehad. We zullen de prachtige voorgevel, die in vrijwel niets aan een voetbalstadion doet denken, missen. Om over de twee gebeeldhouwde apen boven de ingang, die ieder een leren voetbal met veter tussen de poten hebben, maar te zwijgen.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 236