niet uitbundig: 'Het zegt mezelf geen moer dat er vandaag juist van Ajax is gewonnen. Voor mij is dat ook maar een club als alle anderen. Op Nederland ben ik nu al uitgekeken.' Daar dachten de achttienduizend toeschouwers op Spangen anders over. Massaal bejubelden zij de spectaculaire winst na afloop door mee te zingen met het door de oude krakende luidsprekers klinkende Sparta-lied. Kasteelheer Een seizoen later vielen er nog meer doelpunten te noteren op Spangen. Het werd op 4 oktober 1981 de wedstrijd van Louis van Gaal, die zijn ploeg naar een 5-3 zege leidde. Vijftienduizend toeschouwers zagen de rijzige en statige Kasteelheer na tien minuten de score openen. De voorzet kwam van oud-Ajacied Geert Meijer. Van Gaal was deze zondagmiddag volledig de baas op Spangen. Hij strooide met prachtige passes, zette zijn medespelers op de juiste positie en provoceerde dat het een lieve lust was. Na een van zijn babbelpartijen kreeg hij een gele kaart van scheidsrechter Weerink. Even later passte hij op René van der Gijp die de stand op 3- 1 bracht. Na de sensationele zege nestelde Sparta zich na negen wedsrijden met dertien punten op de ranglijst naast Ajax op de tweede plaats. De volgende 'Van Gaal-editie' van Sparta - Ajax kende een minder spectaculaire uitslag: 1-1. Opvallend was wel het aantal toeschouwers op Spangen: 23.000, die voor een recordrecette van twee ton zorgden. Debet aan dit succes was ene Johan Cruijff, die voor het eerst sinds de jaren zeventig weer eens op het Sparta-veld speelde. Zonder Cruijff - hij werd die dag met Feyenoord landskampioen - was het seizoen erop Van Gaal weer de grote man tijdens Sparta - Ajax. Zijn ploeg (met ook Danny Blind in de gelederen) versloeg op 6 mei 1984 het onthutsend zwak verdedigende Ajax met 5-2. Vlak voor tijd zette Van Gaal Ajax nog richting doelpunt door John van 't Schip neer te leggen, waarna Marco van Basten de toegekende penalty benutte. Het belette de Sparta- leiding niet om na afloop wereldkundig te maken dat men alles in het werk zou stellen om de 32-jarige Van Gaal, wiens contract met Sparta aan het eind van het seizoen zou aflopen, voor Spangen te behouden. Sparta legde de dag na Sparta - Ajax de sportleraar uit Avenhorn een tweejarig contract voor. De bedoeling was dat na afloop van de verbintenis Van Gaal als hulptrainer zou worden opgenomen in de technische staf. Van Gaal twijfelde: 'De financiën staan bij mij voorop. Ik ben transfervrij. Dat moet gehonoreerd worden. Voor mijn gezin zou het beter zijn om voor een aanbieding van Volendam te kiezen, want dat is dichterbij. Er is echter ook een binding met Sparta. Ik speel er al zeven jaar en hoor een beetje bij de club.' Van Gaal zou op Spangen blijven. Dieptepunt Helaas voor hem zou hij nooit meer van Ajax winnen. Sterker nog: in zijn laatste Sparta - Ajax, die van 2 september 1984, ging hij voor de eerste maal thuis kansloos onderuit: 2-5. 12.500 toeschouwers hadden nog de moeite genomen om naar Spangen

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 235