De Kasteelzaal van Spangen, inmiddels omgetoverd tot het domein voor de broodnodige sponsors voor 1937 - de opening van De Kuip - twee keer gespeeld omdat het terrein van Feyenoord aan de Dordtschestraatweg de publieke belangstelling voor de ontmoeting tussen de rivalen niet aan kon. Op 10 mei 1931 was Spangen het gastvrije decor voor de tweede wedstrijd in de kampioenscompetitie tussen Feijenoord (toen nog met ij in plaats van de latere y) en Ajax. Feijenoord won met 5-2 maar Ajax werd uiteindelijk kampioen van Nederland. Een jaar later, op 1 mei 1932, was Spangen weer de gastheer voor Feijenoord en Ajax in de kampioenscompetitie. De belangstelling voor het treffen was zo groot dat veel mensen op de verkeerde tribunes terechtkwamen. De politie moest enige charges uitvoeren om de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Ajax won met 4-2 en werd opnieuw landskampioen. De hoogtijdagen van Spangen lagen vooral in de jaren zestig en begin jaren zeventig toen Sparta het met spelers als Hans Eykenbroek, Jan Klijnjan en Charly Bosveld en de doelmannen Jan van Beveren en later Pim Doesburg Ajax knap lastig maakte, zonder dat Ajax overigens regelmatig verloor. Tijdens een van die duels kwam Johan Cruijff met een ludieke actie. Doelman Pim Doesburg wilde uittrappen en Cruijff ging voor de doelman staan. Op het moment dat Doesburg de bal los liet om uit te trappen tikte Cruijff de bal over de doelman heen. Cruijff leek te gaan scoren, maar scheidsrechter Corver floot voor een overtreding van Cruijff: gevaarlijk spel. Uiteraard protesteerde Cruijff tegen die beslissing, wat hem op een gele kaart te staan kwam. Stevige zoenen Louis van Gaal speelde op 9 december 1979 als Spartaan voor de eerste maal thuis tegen Ajax. Het werd bijna de wedstrijd van de een seizoen eerder bij Ajax vertrokken Ruud Geels. Voor het eerst was de kersverse Spartaan volledig wedstrijdfit. En een fitte Geels scoorde altijd en overal. Zijn twee doelpunten waren echter niet genoeg om Ajax van een 4-3 zege en het herfstkampioenschap af te houden. Na afloop kreeg Geels van zijn voormalige Ajax-coach Tomaslav Ivic - als toeschouwer aanwezig op Spangen - in de conservatieve ruimtes van het Kasteel twee stevige zoenen. Foto: Archief Sparta De wat trage, maar intelligente spelverdeler van Sparta liet zich ook gelden. In het begin van de wedstrijd zette Louis van Gaal Sparta weer naast Ajax (1-1), dat via Dick Schoenaker al snel op voorsprong was gekomen. Het lepe schot van Van Gaal verdween via een been van Schoenaker achter de verraste doelman Piet Schrijvers. De daarop volgende seizoenen bleef Sparta - Ajax vrijwel iedere keer een ongekend spektakel. Van Gaal was er elke keer bij. Op 9 november 1980 leidde Ajax halverwege nog met 2-0 door goals van Frank Arnesen en Wim Kieft. Uitblinker bij Ajax: de pas 18-jarige HAVO-scholier Frank Rijkaard. Na de pauze eiste een jongeling aan Sparta-zijde alle aandacht op. De een jaar oudere René van der Gijp scoorde twee maal. Sparta won uiteindelijk met 4-3. Louis van Gaal speelde een soevereine wedstrijd in het hart van de verdediging. Ook in Sparta's laatste lijn acterend was Wim Suurbier. De oud- Ajacied, in de zomermaanden spelend bij de Los Angeles Aztecs, had zich door Sparta-trainer Barry Hughes laten overhalen om de winterperiode op Spangen door te brengen. Suurbier toonde zich ondanks de winst op zijn oude ploeg T5 3

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 233