Historische grond door Marcelle van Hoof Op 4 mei jongstleden verloor Ajax de uitwedstrijd tegen Sparta met 2-1. Na afloop toonde Louis van Gaal zich in één opzicht nog tevreden ook: de nederlaag was tenminste geleden tegen zijn voormalige vereniging, die zo het eredivisieschap vrijwel zeker had gesteld. Van Gaal draagt Sparta nog altijd een warm hart toe. Op Spangen, de officiële naam van het traditierijke Sparta-stadion, was Van Gaal tussen 1978 en 1986 de Kasteelheer. Ajax had het vaak moeilijk met Van Gaal en zijn Sparta. hoektorens niet door konden gaan. Ervoor in de plaats kwam een houten ingang in pergolavorm. Op de eerste verdieping van het Sparta-kasteel kwam een groots balkon, dat uitzicht bood op het speelveld. Wie vanaf het balkon - geen officiële tribune - de wedstrijd mocht volgen, was bevoorrecht. Vreemd genoeg bevond het prachtige hoofdgebouw zich achter een van de doelen, waardoor het nooit de officiële hoofdtribune werd. De rood-grijze hoofdtribune aan de westelijke lange zijde was in vergelijking met het hoofdgebouw veel soberder. Ze was gebouwd van hout en stond op een 2,25 meter hoog platform van gewapend beton, waardoor de staanplaatsen aan de voorzijde van de tribune niet het zicht belemmerden. In het midden van de 110 meter lange tribune bevond zich een vooruitstekende verhoging, bedoeld voor hoge gasten. Vanaf deze verhoging zag op 10 september 1921 een Nederlandse koningin voor het eerst een officiële voetbalwedstrijd. Koningin Wilhelmina zag Sparta-VOC dus niet vanaf het veel mooiere balkon van het Kasteel maar vanaf een tribune van hout. Zeven bogen Het interieur van het Kasteel is in de loop der jaren niet veel veranderd. In de bestuurskamer staat nog altijd het uit 1893 stammende clubvaandel. Achter de bestuurskamer ligt de ruime en voorname clubzaal, die middels zeven grote bogen vrij uitzicht op en toegang tot het veld geeft. Tot 1988 woonde op één hoog van het kasteel de terreinknecht. In dat jaar viel zijn ruimte ten prooi aan sponsors terwijl op het terras business-lounges verschenen, die vijf jaar later werden uitgebreid. Spangen ('Het Kasteel' is slechts een bijnaam) is ook een merkwaardig stadion vanwege de vier totaal van elkaar verschillende tribunes. Aan de overkant achter het andere doel bouwde men een betonnen, sobere jongenstribune, goed

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 229