Foto: Louis van de Vuurst Niet alleen Sparta was regelmatig een kwelgeest voor Ajax op Spangen. Ook Feyenoord, of beter gezegd: Feijenoord, en SVY speelden er historische duels tegen de Amsterdammers. En niet alleen de wedstrijden maken Spangen tot historische voetbalgrond, ook de geschiedenis van het stadion zelf kent zijn weerga bijna niet in Nederland. Sparta kwam tot leven op 1 april 1888 op een eiland in de Nieuwe Maas. Na een bezoek aan de bakermat van het voetbal, Engeland, introduceerde Sparta in 1894 als eerste club in Nederland doelnettten. De oudste profclub in Nederland had wel meer primeurtjes in de begintijd, die met vijf landskampioenschapen de succesvolste in de historie was. In 1892 maakte Sparta als eerste club door middel van aanplakbiljetten reclame voor een wedstrijd, een jaar later nodigde men als eerste een buitenlandse (Engelse) ploeg uit en de eerste officiële interland in Nederland werd op 14 mei 1905 op het schuttersveld van Sparta tegen België gespeeld. Nadat men in 1915 voor de vijfde maal in zeven jaar opnieuw landkampioen was geworden, werd het tijd voor een grotere behuizing. De keuze viel op de buurt Spangen in Rotterdam-West, alwaar in de dertiende eeuw het Slot van Spangen werd gebouwd. Dit kasteel vormde de inspiratie voor het hoofd- annex clubgebouw van het nieuwe onderkomen, dat hét gezicht van het Sparta-stadion zou worden. Spangen zou volgens planning aan alle vier de zijden tribunes krijgen en zo het eerste volwaardige clubstadion in Nederland worden. De architecten waren J.H. de Roos en W.F. Overeynder, de laatste een broer van Sparta-voorzitter M.J. Overeynder. Vanwege de grote populariteit van Sparta in die tijd was de financiering geen enkel probleem. Maar de Eerste Wereldoorlog zorgde voor materiaalschaarste (bijvoorbeeld baksteen), waardoor de geplande twee ingangen met stenen •no

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 228