Moonlight shadow Aan de zijlijn door Klaas Vos Een van de mooiste nummers ooit gemaakt is in mijn ogen Moonlight shadow van Mike Oldfïeld. 'Schaduw van het maanlicht'. 'In de schaduw staan van...'. Dat is het gezegde. Je hebt het dan altijd over de tweede man. In voetbaltaal: de reserve, de man op de bank. De tweede man, de reserve, de man op de bank staat altijd in de schaduw van de nummer 1, van hem die in het licht staat, in het zenith van de aandacht. De tweede man zit in de wachtkamer. Is bankzitter, is hooguit vervanger. Dat geldt zeker een reservekeeper. De nummer 1 is bijna nooit geblesseerd. Voldoet vrijwel altijd, dus wat valt er te vervangen? Bij Ajax is dat dubbel en dwars duidelijk. Edwin, Edwin van der Sar is nooit geblesseerd en een keeper van wereldklasse. 'Hij schept zich geen hemel, omdat hij van een hel niet weet,' schreef ik over hem. Je zal maar tweede man achter hem zijn! Geen 'Moonlight shadow' maar in de schaduw van het helle licht van de zon. Wij hebben zo'n tweede man. Die dat kan, omdat hij dat wil. Terwijl hij eigenlijk zelf een zon is, een fel en hel lichtend voorbeeld van hoe keepers zouden moeten zijn. Dat laat hij zien in het schaduwelftal. Dat laat hij vooral zien die ene keer dat hij niet de bank verslijt: de laatste wedstrijd van het seizoen mag hij de eerste zijn. Een traditie onder Van Gaal begonnen, waarvan ik hoop dat die onder Morten Olsen wordt voortgezet. Vorig seizoen zagen we het in de uitwedstrijd tegen Feyenoord. Dit seizoen in de thuiswedstrijd tegen Vitesse: geen tegendoelpunt op het scorebord! Dankzij hem! In ons doel stond een tijger. Elke bal was zijn prooi. Op de lijn, van de goal af, in de lucht: de bal was voor hem, van hem. Een strafschop? Geen probleem: zijn souvereine zekerheid maakte de strafschopnemer (Roy Makaay) onzeker. De macht over de bal lag niet in de voeten van Vitesses nummer 10, maar in de handen van Ajax' nummer 1. Wat een reflexen! Wat een reddingen! Als Edwin van der Sar de beste keeper ter wereld is - en dat is hij in mijn ogen - dan volgt hij direct daarna. Anders kun je nooit zo 'de vervanger' zijn. Kun je nooit zo uit de schaduw in het volle licht verschijnen. Waar vind je zo'n keeper? De Telegraaf gaf hem een negen. Maar dat had gewoon niet kinderachtig een tien moeten zijn. Ik heb een welgemeend advies aan Guus Hiddink. Hij moet nooit meer Ed de Goeij oproepen als tweede man. Die kan nooit lekker op de bank zitten, omdat hij dat niet gewend is. Iemand die bij zijn club altijd eerste man is, moet je niet de vernedering van reserve aandoen. De bondscoach moet een echte tweede man achter Edwin kiezen, die dat gewend is. En die als het erop aankomt, bewijst dat hij net zo goed de eerste had kunnen zijn. Als Edwin koning is - en dat is hij - dan is hij prins: 'Moonlight shadow' die laat zien dat hij zelf verblindend veel licht in huis heeft. Hij: Fred Grim. 331

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 221