Ik heb nog met Boek Johan Cruiiff gespeeld Foto: Louis van de Vuurst door Helen van den Broek In de periode september 1995 tot juni 1996 interviewde Klaas Vos voor het radioprogramma Langs de Lijn spelers die ooit met Cruijff in een elftal speelden. Sommigen speelden met Cruijff in de jeugd, anderen speelden met hem in Ajax 1, het Nederlands elftal of Feyenoord. Robert Ammerlaan van uitgeverij Anthos vond de gesprekken zo aardig dat hij voorstelde er een boekje van te maken. Dat kon dan mooi verschijnen rond Cruijffs vijftigste verjaardag. Klaas Vós stemde in en bewerkte de vraaggesprekken tot monologen. Het resultaat is een verzameling indrukken van spelers die Johan Cruijff van zeer nabij hebben meegemaakt. Aan het woord komen relatief onbekende voetballers als Leo van Wijk, maar ook grootheden als Klaas Nuninga, Sjaak Swart en Rob Rensenbrink. 'Hij deed dingen waar wij alleen maar van konden dromen. Hij kon links en rechts heel hard trappen. Hij schoot toen al alleen met de buitenkant van zijn voet, waar hij later zo beroemd om geworden is. Op die leeftijd was hij al de baas over jongens van twaalf. En ik kan me goed herinneren dat hij al stond te wijzen wat we precies moesten doen, en dat deden we dan ook. Hij had al net zoveel charisma als nu.' (Jan Dick Leurs) 'Cruijff eiste altijd de bal op. Dan ga je ook beter voetballen, als je elke keer de bal in de voeten krijgt. Dat is wat anders dan wanneer je in tien minuten aan de buitenkant twee ballen krijgt.' (Rob Rensenbrink) 'Ik was nog veel te jong en te onervaren om 1 ft/-

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 196