Op het Drentse platteland waar hij opgroeide gingen de dorpen na afloop van de kermis toch ook met elkaar op de vuist? En toen hij halverwege de jaren zestig ging werken bij de Amsterdamse politie werd er ook 'rottigheid' uitgehaald. 'Wie vroeger op de Nieuwendijk in handen kwam van zo'n straatvechter, werd ook lens geschopt.' Vechtpartijen zijn niet nieuw, voetbal vandalisme ook niet. Zelfs het feit dat het geweld zich nu hoofdzakelijk buiten de stadions afspeelt, is volgens Wilting niet nieuw. Toen Ajax zijn belangrijke wedstrijden in het Olympisch stadion afwerkte, was het Stadionplein meer dan eens plaats van gevechtshandeling voor rivaliserende supportersgroepen. En wat zou er niet aan vernielingen plaatsvinden als de politie supporters niet altijd van de trein naar het stadion zou begeleiden? Zelfs het matten-op-afspraak is een al geruime tijd bekend fenomeen bij de politie. 'Voetbal is een volkssport. Iedereen wordt door voetbal aangetrokken, dus ook degenen die er een zooi van willen maken. Maar ik pas ervoor het gewelddadig gedrag van een aantal in de schoot van de voetbalsport te schuiven. We hebben in algemene zin te maken met toenemend geweld. Een nog steeds beperkte groep grijpt het voetbal aan hun agressie en frustratie te botvieren.' Keurige jongens Maar goed, ook Wilting wil niet ontkennen dat het supportersgeweld 'op een aantal fronten wel erger is geworden'. Grover ook. Een verschil met vroeger, zegt hij, is dat er toen met de vuisten werd geknokt en dat er nu vooral gebruik wordt gemaakt van honkbalknuppels, messen of vuurwapens. En dat supporters nu voor het matten-op-afspraak gebruik maken van handtelefoons heeft de politie voorlopig ook letterlijk op een dwaalspoor gezet. 'Mensen die elkaar willen zieken, willen dat kennelijk zo hard mogelijk doen. Telkens gaan ze daarbij een stap verder.' Het gevaar, zegt Wilting, schuilt vooral in mensen die in groepsverband opereren. Als mensen in groepen opereren zijn ze in staat tot de meest onvoorstelbare dingen. De gekte die zich dan van mensen meester maakt is onbegrijpelijk, onbeheersbaar en oncontroleerbaar. En dan maakt het niet uit of het gaat om krakers, de F-side of doordeweekse mensen. 'Toen Ajax in 1995 de Europa Cup won, is er rond het Leidseplein flink wat vernield. Schorem? Vergeet het maar. Het merendeel van de aanhoudingen bestond uit keurig opgevoede jongens, die nog nooit eerder iets hadden uitgehaald. Door wat voor reden dan ook krijgen ze toch opeens de gekte in hun kop.' Als gevolg van overmatig drank- en drugsgebruik overschrijden sommige voetbalsupporters de allerlaatste drempels van normen, waarden en ethiek. Geweld, voor zover al begrijpelijk, lijkt iedere vorm van rationaliteit te overstijgen. Een 'redelijk beperkte groep', erkent Wilting, gaat inderdaad veel verder dan voorheen. 'Door de pillen die sommige van die jongens slikken gebeuren er waanzinnige dingen. Heel gewelddadig. Hoeveel iemand ook drinkt, op een bepaald moment treden nog zekere remmingen op. Pillen, vooral in combinatie met drank, doen grenzen verdwijnen. Als ik kijk naar de koppies van die jongens op de tribune bij Ajax, die van alles en nog wat doen en roepen, word ik wel eens angstig. Zo gedrogeerd, dat ze niet bij hun verstand zijn.' Rituele dans Seizoen '96-'97 betekende wat supportersgeweld betreft een voorlopig dieptepunt. Waar misschien werd gedacht dat vandalisme redelijk onder controle was, escaleerde het geweld in de eerste maanden van 1997 op bizarre wijze. Half februari kon de politie ternauwernood een gewelddadige confrontatie tussen supporters van Ajax en Feyenoord op de AIO bij Amsterdam-Noord voorkomen. Eind maart ontsnapten de twee supportersgroepen aan het zicht en hadden in een weilandje bij Beverwijk een bloedige showdown met dodelijke afloop. Over de affaire in de achtertuin van de Beverwijkse Zwarte Markt wil Wilting niet praten, omdat het een zaak is van het politiekorps Kennemerland. Wel wil hij zijn ergernis kwijt over de geilheid waarmee iedereen na 'Beverwijk' zich voor de camera's verdrong

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 189