J De buitenstaander Pass - door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx Nederlands bekendste voorlichter. Tegen wil en dank, want het nieuws dat hij heeft te melden is vaak niet het beste nieuws. Aan de andere kant: Klaas Wilting geniet er van. Wat hij in één week meemaakt, zal een collega-voorlichter een leven lang op moeten wachten. Van Hillary Clinton spoedt hij zich naar de Eurotop en als Ajax wordt gehuldigd, staat Wilting vooraan op het bordes van de Stadsschouwburg. Voetbalgeweld is bijna wekelijkse kost. Maar laten we de boel ook niet overdrijven: 'Nu er een dode is gevallen roept iedereen "ach" en "wee". Besteden we niet te veel aandacht aan dat tuig?' De voorlichter heeft een missie. Als politieambtenaar staat hij midden in de gekte die samenleving heet. Dagelijks heeft Klaas Wilting (54) te maken met de harde realiteit van moord, roof en geweld. Makkelijk dus om mee te gaan in iedere verloederings- en ondergangstheorie. Maar Wilting doet er niet aan mee. Niet dat hij halve waarheden of hele leugens verkoopt, hij doet alleen zijn uiterste best geen stemming te maken. Dat een aantal voetbalsupporters er wekelijks gewoon een grote klere-zooi van maakt, zul je Wilting niet gelijk horen vertellen. Natuurlijk, zegt hij, zorgt 'een aantal van die jongens' voor flink wat overlast. Natuurlijk is het geweld de laatste jaren grover geworden. Natuurlijk is 'het voetbal' een extra belasting voor het politiewerk. Maar zoiets wordt dan snel gevolgd door de opmerking dat er 'eigenlijk niets nieuws onder de zon is', dat er vroeger ook flink werd geknokt, dat discriminatie en racisme niet van gisteren zijn en dat het niet terecht is het supportersgeweld met de voetbalsport te verbinden. 'Er vinden ook op andere plaatsen vechtpartijen plaats waarbij mensen als dollen op anderen inslaan.' A I AV MAT. A7IMF IIIIMQQ7 187

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 187