Foto: Louis van de Vuurst welkom, velen met een blijk van herkenning, een hartelijke groet, sommigen zelfs intiemer. Een Ajax-vlucht is geen doorsneevlucht. Aan boord bevinden zich spelers, staf, bestuur, sponsors, relaties, mediavertegenwoordigers en een groep eeuwig-trouwe supporters. Iedereen kent iedereen, iedereen weet ook hoe de vlucht zal verlopen. Freling:Never change a winning team, dus iedereen heeft zijn vaste plaats. De spelers helemaal voorin, afgesloten van de rest. Als de pers contact wil met Van Gaal, loopt dat via mij. Er zijn vaste rituelen. Natuurlijk champagne op de terugvlucht als Ajax gewonnen heeft. En een speciaal menu. Er kan aan boord van deze vlucht iets meer dan normaal toegestaan is. Vooral terug, dan loopt iedereen heen en weer. Ik heb in de loop der jaren mooie dingen meegemaakt. Stanley Menzo kwam altijd binnen met de vraag: moet ik vandaag naar links of naar rechts? Linksaf betekende dat hij meteen de cockpit indook, waar hij op de derde stoel ging zitten, koptelefoon op, meeluisteren, weer uitluisteren en praten met de vliegers. Stanley's grote hobby is vliegen. Hij heeft bij Martinair op Lelystad zijn brevet gehaald. Een goede band heb ik ook met Richard Witschge. Die dateert nog van een wedstrijd meer dan tien jaar geleden in Praag. Het was die dag extreem koud. Richard was nog te jong om te spelen en zat als zestienjarig joch tussen ons in op de tribune, heel dicht tegen elkaar aan om de kou te trotseren.' Het hoogtepunt was zonder twijfel de overwinning in Wenen. De terugvlucht was in meer dan één opzicht een bijzondere. Ten eerste bevonden de Europa Cup en de Ajacieden die deze daags tevoren in de Champions- Leaguefinale tegen AC Milan gewonnen hadden, zich aan boord, en bovendien was het voor de fonkelnieuwe MD-11CF Convertible de allereerste reguliere vlucht. 'En dan het laag over het Museumplein vliegen, Patrick huilend in de armen van zijn moeder op de vliegtuigtrap. Dat was een en al emotie.' Special cargo Ajax levert Martinair soms leuke publiciteit op, maar Martinair is veel meer dan de vervoerder van Ajax (ook overigens, heel trouw, in de magere jaren). De maatschappij is actief op vier deelmarkten. Wat passage betreft is dat van oudsher het korte-afstandsvervoer naar bestemmingen rond de Middellandse Zee. Dit is het zuivere charterwerk ten behoeve van pakketreizen. De bij de passagier zichtbare trend om vaker, korter en toch verder weg op vakantie te gaan heeft ertoe geleid dat Martinair ook op de markt van het lange- afstandsvervoer steeds actiever geworden is. Waar in de begintijd uitsluitend op charterbasis werd gevlogen, onderhoudt Martinair tegenwoordig steeds meer lijndiensten, vooral in de Verenigde Staten (Florida, Californië) en het Caraïbisch gebied. Intercontinentale bestemmingen zijn voorts Mexico, Thailand, Toronto, Calgary en Edmonton. Het vliegen in opdracht van andere luchtvaartmaatschappijen is een derde activeit. Vorig jaar bijvoorbeeld heeft een B767 van Martinair gedurende zeven maanden zes keer per week in de kleuren en met personeel van Virgin Atlantic tussen Manchester en Orlando gevlogen. Het vrachtvervoer tenslotte completeert het kwartet hoofdactiviteiten van Martinair. Internationaal wordt Martinair op dit gebied gezien als een geduchte concurrent. Een van de bijzondere vormen van transport die Martinair sinds jaar en dag voor zijn rekening neemt en waarmee het bedrijf een wereldreputatie heeft opgebouwd, is het vervoer van dieren. Dit begon op 29 december 1960, toen MAC opdracht kreeg een lading eendagskuikens naar Skopje in Joegoslavië te vervoeren. Sindsdien volgden duizenden van dergelijke opdrachten en inmiddels is er bijna geen diersoort meer te bedenken die niet bij Martinair aan boord geweest is. Martinair heeft een naam hoog te houden als het gaat om niet-regulier vervoer. Of het nu om dolfijnen of een giraffejong, de apparatuur van Michael Jackson of de selectie van Ajax gaat, voor Martinair is het vervoeren van special cargo al bijna veertig jaar heel gewoon.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 182