waaraan door de Nederlandse equippe werd deelgenomen met twee Daf 55's. Geladen met een flinke voorraad reserveonderdelen en met de monteurs volgde de Dakota PH-MAB de auto's langs de gehele route. Het zou de langste operatie worden ooit in de burgerluchtvaart door een Dakota uitgevoerd. Eigen straalvliegtuig Medio jaren zestig ontwikkelde MAC, inmiddels omgedoopt in Martinair Holland, mede vanwege de nog steeds sterke toename van de vliegvakanties plannen voor een snelle vlootmodernisering. Er werden gloednieuwe DC-9's besteld bij McDonnell Douglas, maar een van KLM overgenomen DC-8 werd op 15 november het eerste eigen straalvliegtuig waarover Martinair beschikte. Tegenwoordig, negendertig jaar nadat MAC met de gehuurde Engelse Dove officieel van start ging, beslaat de vloot twee Boeings 747 Convertible (passagiers of vracht of een combinatie), één Boeing 747 Cargo (vracht), vier McDonnell Douglas MD-1 I's Convertible, één MD-11 Cargo en zes Boeings 767 (passagiers). In onderhoud en exploitatie bij Martinair is de Fokker 70 PH-KBX, die begin 1996 in gebruik is genomen als Regeringsvliegtuig. De twee full freighters, zes full passengers en zes convertibles van de hoofdvloot corresponderen met het uitgangspunt om het gehele jaar passagiers en vracht te vervoeren plus een seizoensinzet van óf passage óf vracht. Dit principe hanteert de maatschappij al haar hele bestaan. Ten tijde van Ajax' eerste Europa Cups werd de gehele vloot beschikbaar gemaakt voor het vervoer van supporters door vrachtvliegtuigen om te bouwen. Dat was toen nog een betrekkelijk eenvoudige operatie; er hoefden maar rijen stoelen in de ruimen geschoven te worden. Tegenwoordig zijn vliegtuigen uitgerust met audio-systemen, units met pantry's en gecompliceerde bekabelingen en vergt het ombouwen vier dagen. Dat doet men niet zo maar, want een vliegtuig aan de grond kost geld, maar bij Ajax' Europa-Cupfinale in Rome is het wel gebeurd. Een omgebouwde 747 van Martinair is voor een aantal supportersvluchten naar de Italiaanse hoofdstad op en neer geweest, ondanks de 'lege benen' die daarbij niet steeds te vermijden waren. Het probleem met ad hoc-vluchten als die naar en terug van bijzondere evenementen is dat iedereen ongeveer tegelijkertijd heen en tegelijkertijd weer terug wil. Dit is er ook de reden van dat niet Martinair maar KLM Ajax naar Tokio gevlogen heeft voor de wedstrijd om de wereldbeker tegen Gremio. Martinair kon wel naar Japan vliegen, maar kon het zich niet permitteren om het toestel ter plekke te laten wachten op de terugvlucht. Uitgerekend deze vlucht leverde KLM problemen op boven het Russische luchtruim met een urenlange vertraging tot gevolg. De anti-reclame die dit met zich meebracht werd door een geïrriteerde en vermoeide Danny Blind breed uitgemeten voor de aan boord aanwezige televisiecamera's. 'Volgende keer maar weer met Martinair,' sprak de Ajax-aanvoerder. Simone Freling, al tien jaar de vaste Ajax- purser, en Martin Schroder Ajax-speldje Simone Freling, al vijftien werkzaam bij Martinair, is sinds tien jaar 'de vaste Ajax- purser' en heeft een treffend voorbeeld van de hechte banden die in de loop der tijden tussen Ajax en Martinair gegroeid zijn. 'Vier jaar geleden ben ik geopereerd aan een hernia. Tijdens de eerste vlucht die ik na een paar maanden revalidatie weer maakte met Ajax, pakte Michael van Praag de boordmicrofoon voor een toespraak en had hij namens de club een cadeautje voor me. Ze hadden me echt gemist en dat gaf een goed gevoel. Je doet er al die jaren alles aan om het iedereen naar de zin te maken, sowieso omdat het je beroep is, maar toch ook omdat Martinair sponsor van Ajax is en Ajax je club, en dan is het heel, heel fijn om te merken dat het gewaardeerd wordt.' Ajax is haar club, dat blijkt ook uit het Ajax-speldje dat haar rode Martinair- kostuum siert. 'Voor mij zijn de Ajax- vluchten de krenten in de pap. Ik viel door de mand bij een PSV-vlucht waarop ik meeging, toen Jan Wouters en Marciano Vink me herkenden uit hun Ajax-tijd en riepen: Hé, Simone, hoe is het?' Bij het boarden heet Simone de passagiers

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 181