Foto: Louis van de Vuurst Martin Schroder wist als HBS'er al dat zijn toekomst in de luchtvaart zou liggen. Urenlang hing hij in zijn vrije tijd rond op het in 1945 in volle opbouw verkerende Schiphol, dat door de Duitsers volledig verwoest was achtergelaten. Af en toe mocht hij meevliegen als ballast tijdens een proefvlucht. Hij leerde vliegen in militaire dienst en zette na afgezwaaid te zijn zijn hobby professioneel voort in de reclamevliegerij.. Zijn bedrijfje Reclamair benutte de mogelijkheden van de luchtreclame ten volle. Natuurlijk werden er sleepvluchten uitgevoerd, maar ook werden productnamen in de lucht geschreven door middel van in de uitlaat gespoten olie, liet Schroder speciale ballonnen maken in de vorm van een bierfles, pakje sigaretten, banaan of wat de klant ook maar wenste en werden TL-buizen in de vorm van letters bevestigd onder de vleugels van een vliegtuig waarmee in de avonduren boven de grote steden werd gevlogen. Ambiteus als hij was onderzocht Schroder de mogelijkheid om zijn activiteiten uit te breiden. Zijn conclusie was dat er in Nederland ruimte was voor een luchtvaartmaatschappij op charterbasis, die echter alleen zou kunnen functioneren naast de KLM in plaats van als concurrent. De nieuwe maatschappij zou de KLM en buitenlandse luchtvaartmaatschappijen haar diensten moeten aanbieden en hen moeten ondersteunen in noodgevallen en tijdens piekuren, en bovendien eigen vervoer moeten verwerven dat niet door lijndienstmaatschappijen kon worden verzorgd. In december 1957 werd aan Martin's Air Charter een concessie verleend. Als eerste vliegtuig werd van een Engels bedrijf een De Havilland Dove gehuurd, die negen passagiers of 700 kg vracht kon vervoeren en daarmee ideaal was voor rondvluchten boven Nederland en voor chartervluchten binnen Europa. Op 24 mei 1958 ging het bedrijf op Schiphol officieel van start. Als kantoor fungeerde een houten barak die voordien als café voor dagjesmensen had gediend. Bij de telefoniste, die tevens optrad als grondstewardess en de mensen naar de Dove begeleidde, was een loketje gemaakt voor de ticketverkoop.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 177