J ruk. eer heeft hei: drukker dan ochi r p r Sponsor Roto Smeets door Erik van Leeuwen foto's Louis van de Vuurst De doemdenkers zagen het een tijd geleden al helemaal voor zich. Papier? Dat zou niet meer gebruikt worden in de volgende eeuw. Alles zou via de almachtige computer gecommuniceerd worden, papier zou hoogstens nog van waarde zijn voor een voetbalclub als Excelsior. Inmiddels weten we beter. De drukkers hebben het drukker dan ooit. De ene technologische vooruitgang is nog niet geïntroduceerd in de grafische wereld of de volgende dient zich al aan. Veel oude ambachten verdwijnen, maar het drukkersvak lijkt onverwoestbaar. Zoals ABN AMRO zich vaak in alle bescheidenheid afficheert als De Bank, zou Roto Smeets zich best wel eens De Drukker mogen noemen. De twee, hoewel werkzaam in een totaal verschillend gebied, hebben meer gemeen dan de topkwaliteit van de door hen geleverde producten en diensten. Beide zijn ze verbonden aan Ajax, niet alleen als sponsor, maar ook als 'supplier', marketingterm voor leverancier van goederen. Want alles wat bij Ajax op drukwerk lijkt, en dat is nogal wat, is afkomstig van een van de bedrijven van Roto Smeets De Boer. Fuseren is zo'n beetje het meest gebruikte woord in de wereld van de drukkers. Concurrenten gaan plotseling samen door het leven alsof het dikke vrienden zijn. Kleinere drukkers haken af. Met de oude onderdelen van het drukken, zoals bijvoorbeeld het scannen van foto's, zullen op den duur nog meer mensen verdwijnen wier werk door computers wordt overgenomen. Ben Verheul, pr-man van de tak die tot voor kort Boekhoven-Bosch Het hart van Roto Smeets Utrecht, waar onder andere het Ajax Magazine wordt gedrukt. Voor elk afwijkend formaat tijdschrift is een aparte pers aanwezig. Hoe groter de pers, hoe meer pagina's tegelijkertijd kunnen worden gedrukt.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 166