De vijfde versnelling Onvergetelijke jaren Afscheid Mare Overmars voetbalt volgend seizoen in een ander rood-wit shirt. Het shirt van Arsenal. Zijn vertrek bij Ajax kwam niet helemaal als een verrassing, want gedurende het seizoen werd er al driftig gespeculeerd dat het seizoen 1996-1997 Marcs laatste zou zijn voor Ajax. Ondanks een contract dat hem voor langere tijd aan Ajax bond. De speler wilde weg en, zoals dat gaat, hij ging ook weg. Dat betekent ondanks het geldbedrag dat Arsenal aan Ajax voor Overmars diende over te maken, een verlies. Want hoewel Mare Overmars in het voorbije seizoen zijn topniveau nooit bereikte, praten we over een zeer goede voetballer. Een typische Ajax-voetballer ook die in de afgelopen vijf jaar voor een belangrijk deel het gezicht van Ajax mede bepaalde en die een zeer belangrijk aandeel had in de fantastische successen. Het is opmerkelijk dat de kwaliteiten van Mare Overmars in het buitenland veelal hoger werden aangeslagen dan in Nederland. Daar leefde de vrees voor zijn dribbelkunst, zijn vlammende demarrage. Daar woonde respect voor zijn kwaliteiten van topvoetballen Hele defensies stelden zich op hem in, daarmee ruimte prijsgevend waarvan andere Ajax- aanvallers profiteerden. In eigen land lieten de kenners, zeker in de eerste twee jaar van zijn carrière bij Ajax, zich gaarne sceptisch uit over Mare. Snelheid zou zijn enige wapen zijn. Veel meer talent zat er niet in, hij zou geen echte Ajax-voetballer zijn, hij zou de geraffineerde techniek ontberen. Marc, die als een van de weinige aankopen zich meteen een vaste plaats in de hoofdmacht verwierf, liet zien dat die mensen zich vergisten. Natuurlijk, die beroemde vijfde versnelling, dat formidable accellereren met de bal aan de voet was een buitengewone kwaliteit. Maar Mare bezat meer en hij bewees elk jaar weer dat hij vooruitgang had geboekt. Zijn tweebenig heid (een zeer belangrijk technisch wapen) verdubbelde zijn mogelijkheden. En in zijn beste maar tevens meest dramatische seizoen (1995-1996) bewees hij dat hij ook een doelpuntmaker was. Het noodlot voorkwam dat de Ajax-fans de allerbeste Mare Overmars zagen. De ellendige blessure die hij in december 1995 -op weg naar het hoogtepunt van zijn persoonlijke kunnen- opliep, stond dat in de weg. De weg terug naar ritme en topvorm was langer dan hijzelf had verwacht. Het beperkte rendement van zijn spel in het voorbije seizoen werpt een vals licht over deze spectaculaire voetballer. Er zullen mensen zijn die menen dat zijn vertrek goed uitkomt. De sceptici zullen zich weer laten horen. Maar dat doet Mare Overmars tekort. Hem komt de eer toe die hij in vijf prachtige Ajax-jaren heeft verdiend. Want Mare mocht zo nu en dan lastig zijn voor de penningmeester van de club, op het veld was hij een sieraad. Altijd correct, sportief, gul voor zijn supporters en zich bewust van de plichten die het sterrendom met zich meebrengt. Hij voetbalde naar vermogen, gaf veel van zichzelf en was een uitstekend collega. Bij Arsenal gaan ze van hem genieten. En terwijl een nieuwe Ajax- Nummer 11 de handen op elkaar krijgt in de Arena, zullen wij hem toch missen: Mare Overmars, de man met de vijfde versnelling, een man met een Ajax-hart onder een ander rood-wit shirt. Ik wens hem veel succes en hoop hem bij tijd en wijle nog eens terug te zien bij onze club. David Endt Afscheidswoord van Mare Overmars Na afloop van de laatste wedstrijd in de Arena zwaaide ik naar de supporters. Drie van onze spelers en de trainer namen op een indrukwekkende manier afscheid van Ajax. Het afscheid was niet voor mij bestemd. Maar in mijn hoofd speelde wel mee dat het wel eens de laatste keer kon zijn dat ik naar mijn supporters zwaaide. Dat blijkt nu ook het geval te zijn. Na vijf werkelijk fantastische jaren, ga ik mijn voetbalgeluk in Engeland zoeken. En ik vind het heel erg jammer dat ik niet op een leuke manier afscheid heb kunnen nemen. Het kon niet anders en daarom benut ik Ajax Magazine om alle Ajax-fans te bedanken voor hun trouw en hun aanmoedigingen. Vanaf de eerste wedstrijden die ik voor Ajax speelde, heb ik een warm contact gehad met de supporters. Als buitenspeler heb je ook meer voeling met het publiek, zeker in de Meer was dat zo. Met mijn overgang naar Arsenal heb ik een tweede droom verwezenlijkt: voetballen voor een topclub in Engeland. De eerste droom was om voor Ajax te voetballen. Dat heb ik vijfjaar lang met heel veel plezier gedaan. En ik weet nu al zeker dat die vijfjaar tot de allermooiste in mijn leven zullen blijven. Ga maar na wat er in die periode is gebeurd. Kampioenschappen, bekers, de Champions League, de wereldbeker. Ik ben er trots op dat ik mee heb kunnen helpen aan het bereiken van die prachtige successen. Ik ga een nieuwe uitdaging aan en ik ga nieuwe ervaringen tegemoet, maar Ajax, de club en de supporters, zal ik nooit vergeten.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 155