Louis Foto: Louis van de Vuurst door David Endt Column Louis van Gaal nam mij in september 1991 apart en vroeg of hij op mij kon rekenen. Hij was net aangesteld als directeur betaald voetbal, opvolger van Leo Beenhakker. Vanaf die septemberdag volgde ik het werk van Louis van Gaal op de voet. Ik zat naast hem tijdens zijn maidenspeech en ik zag de reactie van de aanwezige journalisten toen hij het over zijn eigenschappen had. Recht door zee deelde hij die mee. Het werd vertaald als arrogantie, misschien meer door de intonatie en de lichaamstaal die de woorden ondersteunden, de blik in zijn ogen, dan door de werkelijke inhoud van hetgeen hij zei. Een natuurlijke weerstand was voelbaar. Ze vreesden dat deze jonge man die zo zelfbewust en eigenzinnig (eigenwijs, werd er gedacht) uit de hoek kwam, hun werkterrein zou beperken. Er waren journalisten die de eerlijke kans niet eens afwachtten, maar meteen hun pennen doopten in venijn om daarmee het beeld van 'de schoolmeester Van Gaal' te tekenen. Elke misstap zou hij dubbel voelen. De relatie met de media was interessant, soms amusant, soms gênant. In de loop der jaren werden de persconferenties bij Ajax een beziens- en beluisterenswaardigheid, alleen al omdat er mogelijk een scherpe reactie van Louis kon worden geregistreerd. Dat was heel erg 'buitenkant', optredens, rollenspelen. Reactie op reactie die af en toe door emotie werden gevoed en dan weer door politiek inzicht. Ik bewaar dierbaarder herinneringen aan intieme momenten. De wedstrijdbespreking in Amsterdam, Madrid, Lubljana, Turijn, Athene of waar dan ook. Waarin Louis perfect de juiste woorden beklemtoonde om duidelijk te maken waar het zwaartepunt van zijn uiteenzetting lag. De dikke wedstrijdrapporten van zijn assistenten verwerkte hij tot een kernachtig verhaal dat niets aan duidelijkheid te wensen over liet. Hij kan op een indringende manier de tactische en mentale eisen overbrengen. Bij de belangrijkste wedstrijden was het dan doodstil in de kleine groep die rond de flip-over zat. Er werd geluisterd naar de duidelijke woorden, er werd gekeken naar de duidelijke gebaren, de felle oogopslag. We lazen duidelijke letters, duidelijke woorden, duidelijke opdrachten op de papierrol die aan het eind van de bespreking door Bobby Haarms bijna ritueel werd opgerold en bewaard. Intiem waren ook de nabesprekingen in de kleedkamer. Daarin vroeg Louis om participatie, om een dialoog. En dat leverde een enkele keer heel mooie, open en eerlijke gesprekken op. Gesprekken waarin de passie van de voetballers voelbaar was en waarin de sterke mannen van het veld, de godenzonen, zich kwetsbaar durfden te maken, kritiek en zelfkritiek konden uiten, hun persoonlijke belang ondergeschikt wisten te maken aan het algemeen belang. Louis genoot daarvan, dan had zijn ideaalbeeld even de werkelijkheid geraakt want zijn spelers hadden zich mondige, intelligente mensen getoond. Momenten die voor de grote roerganger waardevoller waren dan de grote overwinningen, de glorie-koppen in de krant of de loftuitingen over zijn vernuft. Prachtig van eenvoud waren ook de teamvergaderingen, op donderdagmiddag. Zeven man staf rond de tafel, op zoek naar oplossingen voor kleine en grote problemen. Samensmelting van meningen die werd gevoed door de karakters van de zeven, verschillende, elementen van de vergadergroep. Het waren zeer dierbare vergaderingen, waarin wij elkaar uitstekend leerden kennen en respecteren. Onvergetelijk was de ochtend waarop Louis van Gaal in de familiaire beslotenheid van de kleedkamer de mannen om hem heen vertelde dat hij de club zou gaan verlaten. Weer was het stil. Een andere stilte dan de stilte voor een wedstrijd. We hoorden de emotie in zijn stem, die een beetje kraakte en we zagen de tranen in de ogen van Louis. En allemaal voelden we een brok in ons keel en het vocht dat vocht naar een uitweg in onze ogen. Hoewel er nog dik een half seizoen voor de boeg lag, deed het afscheid toen het meest pijn. Nadat hij was uitgesproken, bleef het stil. Het begrip voor zijn gevoelens, de uiting van onze gevoelens werd in lichaamstaal uitgesproken. Een hand, een halve omhelzing, een schouderklop of een blik in de ogen. Het werk van de afgelopen zes jaar was zijn werk. Al zal hij meteen wijzen naar de voetballers en de naaste medewerkers, het was zijn werk. Want hij wist uit die voetballers en helpers het beste van hun diverse kwaliteiten naar boven te brengen. Omdat diplomatie vaak niet samengaat met oprechtheid en directheid, wordt Louis niet altijd sympathiek gevonden. Wie voorbij het vooroordeel en voorbij de opgeroepen weerstand komt, ziet de menselijkheid, de wijsheid, de intelligentie, de gedrevenheid en de hartelijkheid van Louis van Gaal. Vanaf september 1991 tot aan juni 1997 was elke dag bijzonder. Louis, het ga je goed.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 153