De prijzen Foto: Louis van de Vuurst Foto: Louis van de Vuurst trainingen waren tot in de kleinste details voorbereid en de man was scherp, helder en geestig. Zoals hij een fotograaf vroeg of hij die ene bal nou echt niet kon terugschoppen, zoveel gevraagd was dat toch niet? De fotograaf zei niet gehoord te hebben dat de trainer hem zulks vroeg. Dan speet het de trainer. 'Dan moet ik sorry zeggen.' Het mooiste moment kwam na een persconferentie voor de Griekse verslaggevers in het spelershotel. In gedachten liep Van Gaal weg. Hij voelde aan zijn kleding en plotseling was er iets van paniek. 'Mijn boekje,' riep hij en op een drafje ging hij het hotel weer in. Even later keerde hij opgelucht terug, met het ding in zijn hand. 'Ik schrok me dood. Daar staan alle wedstrijden in.' De analyticus was weer compleet. Nimmer had ik hem zo gezien. Zo in de war, zo in paniek. Blijkbaar was hij in een soort trance. Op drie punten had Van Gaal zijn voorbereiding gebaseerd. Ten eerste had hij zijn spelers een video getoond. En wel van Ajax-Panathinaikos. Hij wilde laten zien dat zelfs in een slechte wedstrijd er genoeg kansen werden gecreëerd. Hoe moest het dan wel niet gaan als het liep? Hij bouwde zelfvertrouwen op uit het kijken naar het eigen falen. Ten tweede wees hij luid op het feit dat Ajax dichtbij een unieke prestatie stond. En ten derde kroop hij met verve in de underdog-rol. Niet alleen om de Grieken druk te geven, nee, hij wist ook hoe Ajax speelde in het kolkende Athene tegen AEK, tegen de heerlijke gekte in Madrid, Triest, de schandalige hetze in Boedapest. Dan is Ajax op zijn best. De wedstrijd was onvergetelijk. De eerste Ajax-aanval duurde 31 seconden, toen pas mocht een Griek de bal beroeren: een ingooi. Er waren nauwelijks twee minuten gespeeld toen Ronald de Boer een corner mocht nemen. Sonny Silooy herinnerde zich de woorden van de trainer. 'Let op, bij corners staat Panathinaikos met veel

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 110