Van der Sar: 'Komend seizoen moet het ook wat dat betreft beter gaan. We moeten niet proberen om dit seizoen uit onze gedachten te bannen. Het is zaak er volgend seizoen weer te staan. Dan moeten we het hele seizoen meestrijden om de titel. Dit jaar dachten we zelf al na tien wedstrijden dat het gebeurd was. Normaal gesproken was dat ook zo, maar Feyenoord en PSV brachten ons door hun puntverlies weer terug in de race. Er gloorde nog even hoop. Zeker na de winterstop, toen wij een heel goede serie neerzetten. Je zag de onzekerheid bij PSV binnensluipen. Bijna hadden we daar nog gebruik van gemaakt. Tot de wedstrijd tegen PSV. Toen we die verloren was de strijd was ons betrof gestreden. Dat we daarna nog alle zeilen moesten bijzetten om Europees voetbal te halen, hebben we ons volgens mij niet eens zo beseft. Het had mis kunnen gaan, en dat was dan toch een echte ramp geweest. De Europese wedstrijden zijn voor de club belangrijk, voor de supporters, maar zeker ook voor de spelers. Het zijn de toetjes van het seizoen, net als interlands.' Over de kansen op een hernieuwd succes is Van der Sar gematigd optimistisch. 'In zekere zin beginnen we opnieuw,' zegt hij. 'Maar er blijft nog wel een basis over. Danny gaat gelukkig nog een jaar door, we krijgen een nieuwe trainer, er komen nieuwe spelers, een aantal jonge jongens hebben een langlopend contract gekregen en we weten dat we heel hard zullen moeten werken. Het belangrijkste is dat de groep weer op niveau wordt gebracht. Toen we niet konden verliezen was de basis heel goed en waren ook de spelers die er net achter zaten moeiteloos in te zetten. Het blijft jammer dat we steeds spelers kwijtraken. In Italië trekken ze spelers aan om de groep te verbeteren. Hier gaan spelers weg om zichzelf te verbeteren. Dat is een verschil. Je moet toch steeds voor een deel opnieuw beginnen als je voortdurend dragende spelers kwijtraakt. We zijn er een aantal jaar in geslaagd om het verlies van spelers goed op te vangen, hoe onmogelijk dat soms ook leek. Dit jaar is dat niet gelukt. Hopelijk gaat het nu weer beter. Ik heb begrepen dat Olsen hetzelfde systeem wil gaan spelen. Dat lijkt mij een goede zaak. Er zullen waarschijnlijk een paar wijzigingen worden doorgevoerd. Het moet zo zijn dat iedereen weer bang wordt voor Ajax. We weten dat dat pas zal lukken als we het zelf afdwingen. Hoe erg het ook is dat Van Gaal weggaat, het kan ook heel goed uitpakken. Ik zal hem gaan missen. Ik heb alles te danken aan Van Gaal. Hij heeft mij via via ontdekt en uiteindelijk in de basis gezet. Ook op het persoonlijke vlak had ik een goed contact met hem. Je kunt zeggen: zonde dat hij weggaat. Je kunt ook zeggen: mooi dat hij zo lang is gebleven. Frans Hoek gaat ook weg. Ook hem zal ik missen. Er begint een nieuwe periode. En misschien is het helemaal niet zo slecht dat er nu op dit moment een andere trainer komt. Ik ben ook wel benieuwd naar Olsen. Van Gaal kenden we inmiddels door en door. Van Olsen weet ik nog maar weinig. Als ik me hem voor de geest haal als voetballer zie ik een lange man met dunne pootjes en dunne armpjes. Hij had uitstraling, bijvoorbeeld op het WK in Mexico. Als trainer ken ik hem alleen van de momenten dat je hem op de bank zag zitten bij Köln, in zo'n jas met veel te veel sponsornamen. Ik sta blanco tegenover zijn persoon, gewoon omdat ik nog te weinig van hem weet. Ik vermoed dat hij hier wel zal passen. Olsen weet waarschijnlijk toch wel dat hij aan een moeilijke klus begint. Dat heeft het afgelopen seizoen wel duidelijk gemaakt. Het is voor ons wel goed geweest AJAX MAGAZINE JUN11997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 41