dan gewoon geen tijd om ze te zien. Bij mij is het stap voor stap gegaan. Anders dan bij Roy of de De Boertjes. Zij kregen in een klap alles over zich heen. Ik heb er langzaam aan kunnen wennen. Inmiddels zit ik ook al weer acht jaar bij Ajax en ben ik eraan gewend dat jongens nu aan mij een handtekening vragen, maar eigenlijk blijft het vreemd. Ik weet nog dat het altijd zo moeilijk was om achteraf te weten welke krabbel bij welke speler hoorde, je herkende er vaak niets in. Bij Ajax hebben we gelukkig die fotokaarten, dat is wat duidelijker dan een paar halen van een ballpoint die het half deed. Inmiddels is mijn leven niet meer helemaal hetzelfde. Bij mij in het dorp kan ik me normaal bewegen, maar ik moet het niet meer willen proberen om naar een druk tuincentrum te gaan. Ook al doordat ik met kop en schouders boven alles en iedereen uitsteek, loop ik al snel in de gaten. Gelukkig hoef ik niet als een kluizenaar te leven, maar je moet wel iets meer nadenken bij wat je doet. Gelukkig kan ik nog steeds een potje darten in het café met mijn vrienden, en ik kan met het vrouwtje ook nog rustig over straat lopen. Zo'n gekkenhuis is het nou ook weer niet. En inmiddels ben ik ook als mens wel een beetje veranderd. Vroeger was ik vrij verlegen. Ik was een verlegen jongen die een beetje kon keepen. Die verlegenheid is nu wel verdwenen. Ik ben zelfverzekerder geworden en heb ook regelmatig de behoefte om wat te zeggen, waar dan ook over. Ik ben opener geworden. Waarschijnlijk heeft het ook te maken met hoe mensen op jou reageren. En je persoonlijke omstandigheden zijn veranderd. Ie verdient een hoop geld, hebt een mooi huis. Dat soort dingen spelen ook mee. Bovendien heb je behoorlijk wat meegemaakt en ben je op veel plaatsen van de wereld geweest. Ie krijgt steeds meer mensenkennis en levenswijsheid.' AJAX MAGAZINE JUNI 1997 niet zo'n kunstliefhebber,' zegt hij. 'Op zich is het wel mooi als mensen zo over je schrijven. Mensen als Klaas Vos en David Endt hebben die gave om iets heel gevoelig in woorden uit te drukken. Zoals wij kunnen voetballen, kunnen zij schrijven. Ik bewonder dat wel, maar eigenlijk vraag ik mezelf niet eens af of ik me in die zinnen herken. Geen hemel, geen hel, ja, ik geloof dat het wel zou kunnen kloppen. De hemel, dat zou dan geweest moeten zijn toen we de Europa Cup I wonnen. Maar hoe mooi dat ook was, zo voelde het op dat moment niet. Ie genoot van die cup in je handen, je genoot van die huldiging de volgende dag op het Museumplein en tijdens de rondvaart, dat wel. Maar je ging ook weer redelijk snel over tot de orde van de dag. Ik weet nog dat ik ontzettend moe was in die dagen. De nacht na de wedstrijd heb ik nauwelijks geslapen. Je beseft dan ook helemaal niet hoe fantastisch de prestatie is die is geleverd. We waren zo goed... Achteraf denk ik dat ik, en waarschijnlijk de meeste anderen ook, er veel te weinig van hebben genoten. Nu het minder is gegaan, begrijp je hoe uniek onze kracht geweest moet zijn. Maar dit seizoen is ook niet het einde van de wereld geweest. De extremen beleef je anders, kennelijk.' Fotokaarten Van der Sar geeft Vos dus eigenlijk gelijk. Hij hoeft nooit te relativeren. Relativeren is immers het temperen van het gevoel met de rede. Bij Van der Sar zit er een begrenzer ingebouwd, waardoor het gevoel al anders binnen komt. Eerder is het zo dat het omgekeerde van relativeren plaatsvindt. Het gevoel wordt opgewaardeerd. Van der Sar: 'Misschien heeft dat ook wel te maken met de normale jeugd die ik gehad heb. Ik ben pas op mijn achttiende naar Ajax gekomen. Tot dat moment had ik een leven zoals de gemiddelde jongen. Ik stond net als de anderen uit mijn dorp in Noordwijk te wachten als het Nederlands elftal daar verzamelde. Dan gingen we handtekeningen jagen. Koeman, Rijkaard, ze hebben allemaal een krabbel gezet op een programmaboekje. Zo ver stond die generatie nog van mij vandaan. Ik ben blij dat het zo gegaan is. Als Ajax mij eerder had gehaald, had ik zo zes jaar heen en weer moeten reizen tussen Voorhout en Amsterdam om te trainen en te spelen. Op die manier denk ik niet dat het mogelijk is om je eigen vrienden te houden. Je hebt Nieuw begin Door de ontwikkeling die Van der Sar heeft doorgemaakt is hij nu een van de dragende spelers geworden. Van Gaal heeft hem daar aan het begin van het afgelopen seizoen ook op gewezen. In zijn eigen ogen heeft Van der Sar die verantwoordelijkheid dit seizoen nog niet waar kunnen maken. 39

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 39