Hij benadrukt nooit bewust de confrontatie met de journalisten op te zoeken. 'Ik ben niet van het type dat gelooft in de zalvende kracht van een conflict. Ik ben een aanhanger van het harmonie-model. En juist in dat streven naar harmonie ligt die gespannen verhouding met de media verborgen: ik probeer de zaken waarvoor ik verantwoordelijk ben correct naar buiten te brengen, en grijp dus in als er een foutief beeld wordt geschetst. Dat doe ik omdat ik de harmonie binnen Ajax wil bewaken. Ik wil niet dat spelers in de media een andere Van Gaal tegenkomen dan in het stadion.' Soms gebruikte hij de pers wel eens. Zoals in de aanvankelijk moeizame verhouding tussen Ajax en de Arena. Van Gaal liet tijdens een persbijeenkomst weten dat Ajax een vreemde in eigen huis was geworden. 'Zoiets kun je niet te vaak doen. Maar tussen Ajax en de Arena bleven de verhoudingen stroef. Toen heb ik dat naar buiten gebracht, met het gewenste effect. Niet lang daarna zijn vrijwel alle kinderziekten waaraan de Arena leed genezen. De Arena en Ajax werden één.' Vicieuze cirkel Toen Louis van Gaal op 10 oktober van het vorige jaar bekendmaakte dat hij aan zijn laatste seizoen bij Ajax bezig was, wist hij niet op hoeveel problemen hij nog zou gaan stuiten. Het seizoen 1996-1997 was voor Ajax slecht begonnen, en het kwam nooit meer goed, ondanks de prestatie om opnieuw tot de halve finales van de Champions League door te dringen. In de vaderlandse competitie eindigde Ajax op een teleurstellende vierde plek, met een puntenaantal dat zelden in de geschiedenis van Ajax zo laag was. De eerste helft van het seizoen was er één om helemaal snel te vergeten. Ajax verspeelde in de competitie een ongekend aantal punten doordat een blessuregolf niet te temmen bleek. Aan de strijd om de Nederlandse bekercompetitie werd door Heracles een einde gemaakt. De tweede seizoenshelft begon goed. Ajax won een reeks wedstrijden, met als hoogtepunt de thuiswedstrijd tegen Feyenoord, waarin schoonheid, efficiëntie en passie als vanzelfsprekend samengingen. Maar kort daarop kwam de klad er opnieuw in. Spelers raakten weer geblesseerd, of verloren hun vorm. Met als gevolg dat Ajax onder meer verloor van Sparta en Fortuna Sittard, zonder dat iemand daar echt verbaasd van opkeek. 'Ik heb geprobeerd de vicieuze cirkel van blessures en mindere prestaties te doorbreken. Maar ben daarin niet geslaagd. De selectie bleek kwalitatief te smal - daaruit zal Ajax zijn conclusies trekken.' Waardevol seizoen Het afgelopen seizoen was niettemin een waardevol seizoen, vindt Van Gaal. 'Wij hebben onze doelstelling - attractief voetbal spelen en minimaal één grote prijs pakken - niet kunnen inlossen. Dat is waar. Si? hf AJAX MAGAZINE JUNI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 29