c N i on Sc] RVIJF 'ohanr nc ^eepiiiake; V I /%r% 7 j utvit t twaalf hoofdstukken. Cruijff up to date. Hier een ander Scheepmaker analysemodel, een andere specialiteit: het turven. Hij noemde het 'een soort interviewen, maar dan met lange afstandsbediening.' Scheepmaker turfde zoveel omdat 'er altijd wel weer iets nieuws in zijn spel te ontdekken viel. Als je één speler gedurende tweemaal drie kwartier volgt, dan isoleer je hem van de rest, en ontdek je meer details.' En details, daar was Scheepmaker dol op. Een leegte in het Cruijff-leven van Nico Scheepmaker was de buitenlandse periode van de Verlosser. Omdat die periode in zijn boek niet kon ontbreken, ruimde hij er toch een hoofdstuk voor in. Scheepmaker geeft al zijn hoofdstukken een kopje met een korte inhoud ervan. Al die kopjes beginnen met 'waarin'. Volgt nu de korte inhoud van hoofdstuk negenendertig: 'Hoofdstuk negenendertig, waarin de schrijver afziet van een verhandeling over Johan Cruijffs wedervaren als "Verlosser" in Spanje, hoewel hij daar toch van naar schatting 15 miljoen gulden verlost werd door een foutief gekozen compagnon, via handel in flats, export van sinaasappelboompjes naar Saoedi-Arabië, een varkensfokkerij, een kunsthandel en al dat soort transacties die je als voetbalvedette met andere dingen aan je hoofd maar beter kunt nalaten, kortom een interessante periode die in de definitieve biografie van Johan Cruijff te zijner tijd uitvoerig uitgespit zal dienen te worden omdat er voor de psyche en gemoedsrust van iemand die door de buitenwacht als geldwolf wordt afgeschilderd en in eigen ogen toch minimaal een geldlam zal zijn, niets verschrikkelijkers kan wezen dan het verlies van een zo immens fortuin, terwijl hij daar in tegenstelling tot wat je zou verwachten tegenover buitenstaanders nauwelijks over gemekkerd heeft, er ook in "Cruijffs leven" in De Telegraaf het nagenoeg absolute stilzwijgen over bewaart, en na die catastrofe al zijn moed en voetbalschoenen weer bij elkaar heeft geraapt om in die verloren positie toch weer te pogen het peloton te achterhalen en opnieuw koploper te worden, wat allemaal hoogst interessant is, maar voor iemand die deze hele Spaanse periode, evenals trouwens de Amerikaanse periode, niet heeft meegemaakt waardoor die zeven jaar een groot duister gat hebben geslagen in zijn persoonlijke ervaringen met de voetballer Johan Cruijff, een onbegonnen zaak is om er in een persoonlijk getinte "biografie" iets zinnings over mede te delen...' Het mag geen verbazing wekken dat dit tevens het einde van het hoofdstuk is. Volgen nog hoofdstukken over de terugkeer van Cruijff, het conflict Harmsen-Cruijff (door Cruijff overtuigend gewonnen) en de Feyenoord-periode. Scheepmaker ziet de laatste wedstrijd van Cruijff als actieve voetballer, Feyenoord - PEC Zwolle. Als Cruijff het veld verlaat staat Scheepmaker op en applaudisseert voor de man die voor een vergroting van zijn levensvreugde heeft gezorgd. Cruijff heeft later zelf in een radiointerview zijn weigering de dummy van Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen aan te nemen, laten omslaan in waardering. Scheepmaker haalt dat interview aan in zijn boek. Cruijff: 'Ik eh... ben het dus eigenlijk, zo is het denk ik met alles, erg gaan waarderen naarmate ik ouder werd. Later, hem beter kennende lerende, is-ie eh, was het dus een ander type, en dan ga je dus waarderen wat een ander schrijft, en wat dus ook leuk voor hem is, als er iets over me geschreven wordt, waar dan ook in de wereld, of eh, in eh, encyclopedieën en dat soort dingen, dan eh wordt altijd dit boek aangehaald.' Mystiek 'Zonder Cruijff verarmt mijn leven.' Zo sluit Scheepmaker zijn heruitgave uit 1984 af. Het heeft schitterend proza over Cruijff opgeleverd. De verdienste van Scheepmaker. En de verdienste van Cruijff? Die heeft Scheepmaker schitterend laten schrijven. Dus het boek had ook door Johan Cruijff geschreven kunnen zijn, met als titel Scheepmaker, Nico, fenomeen. Volgt nog deel drie, met verspreide stukken van Scheepmaker over Cruijff, waaronder een, waarin de twintig stellingen van Cruijff door zijn profeet Scheepmaker op de hemelpoort worden gespijkerd, en deel vier, 'waarin buitenstaander Erik van Muiswinkel - die evenzogoed Johan Cruijff én Nico Scheepmaker ooit de hand schudde - de twee fenomenen alsmede het fenomeen 'roem' aan een laatste beschouwing onderwerpt, en de laatste zeven Cruijff- jaren voor arbeiders verklaart.' Tot slot nog wat mystiek, of kabbala, wat u wilt. Scheepmaker behandelde in hoofdstuk zevenentwintig het getal 14, dat een heel bijzondere plaats inneemt in het leven van Johan Cruijff. Johan Cruijff, en dus ook het nummer 14, nam een bijzondere plaats in in het leven van de schrijver. Nico Scheepmaker stierf toen Johan Cruijff 42 jaar oud was. Inderdaad, 42=3x14. Nico Scheepmaker deed dat op 5-4-1990. Tel op en het getal 28 verschijnt; 2x14. Nico Scheepmaker werd 59. 5+9=... Nico Scheepmaker: Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen. Uitgeverij Nijgh Van Ditmar, Amsterdam. 376 blz, 39,90. AJAX MAGAZINE JUNI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 234