Heertje zou graag nog iets anders willen doen voor de Nederlandse tv. Een Nederlandse adaptatie van Fantasy Football Leaguehet onvolprezen BBC-programma waarin presentatoren Frank Skinner en David Baddiel onderuit gezakt op een tweezitsbank voor de vuist weg witty commentaar leveren op allerhande voetbalzaken. De tijd is er volgens Heertje in Nederland rijp voor. Alleen, hij heeft er geen zin in om het uit te werken. Dan moet hij met van die lamlendige sukkels van de omroep in conclaaf en daar past hij voor. Van tevoren is bekend waarop het zal uitdraaien: twee bekende Nederlanders die het moeten presenteren en één schrijver die voor alle teksten zorgt. 'Dat werkt dus niet.' Voorlopig heeft hij wat betreft tv-werk trouwens voldoende om handen. Hij is 'het lang bewaarde geheim achter het succes' van RTL4's sportprogramma op die 'typische' donderdagavond, Barend Van Dorp. 'Naast stand-up het leukste wat ik doe.' Bij het programma is Heertje chef huiskamer, chef-fax en schrijft hij de teksten voor het bloemetje dat Frits en Henk aan het einde krijgen ('Heren, ik heb weer genoten...'). 'Bij tv bestaat grote behoefte aan onafhankelijke buitenstaanders die commentaar leveren. Frits en Henk zitten vaak te veel in een onderwerp. Het is soms handig dat er iemand is die, terwille van de begrijpelijkheid, met een aantal simpele vragen komt.' Maar is wat Frits Barend en Henk van Dorp doen dan zoveel anders of beter dan het gekwetter van Kraay? Barend Van Dorp is een van de weinige leukee sportprogramma's. Vrij uitvoerig komen sporters aan het woord die je nergens anders tegenkomt. Frits en Henk durven ook nog wel eens een vraag te stellen. En goddank wordt er niet oeverloos doorgekletst over een wedstrijd. Nederlandse tv is vaak zo slecht omdat alles drie weken van te voren klaar is. Frits en Henk zetten hun programma op donderdag in elkaar en het wordt dezelfde dag nog uitgezonden. Nederlandse tv wordt gemaakt vanuit de kijker: wat vindt de kijker leuk om te zien. Frits en Henk maken een programma dat zij zelf leuk vinden.' Te serieus Raoul Heertje voelt zich 'verbonden' met Louis van Gaal. Nou ja, ze begonnen min of meer gelijktijdig aan hun carrière, en zoiets schept een band. En laat ook niemand zeggen dat ze eikaars tegenpolen zijn, want Van Gaal heeft echt wel gevoel voor humor. Nou goed, dat het topsporters in het algemeen nog wel eens ontbreekt aan gevoel voor humor, kan Heertje niet ontkennen. Maar dat valt Clarence Seedorf, Ed de Goey of Ronald Koeman weer nauwelijks te verwijten. 'Het is een systeem - een systeem dat niemand doorbreekt. Sportjournalisten nemen zichzelf heel serieus en nemen als gevolg het vraaggesprek heel serieus. Spelers gaan daar blind in mee. Alles versterkt elkaar, waardoor er telkens een debiel toneelstuk wordt opgevoerd. Henk van Dorp is een van de weinigen die dat doorbreekt. Hij durft tenminste te zeggen dat iemand zich niet zo moet aanstellen, dat iemand iets in gewone woorden mag zeggen. Bij Harry Vermeegen is dat een gimmick geworden. Hij gaat onmiddellijk lollig doen, waardoor iedere geïnterviewde gelijk iets heeft van "hem nemen we niet serieus".' Heertje kan zich ook best voorstellen waarom Van Gaal zo te keer gaat tegen journalisten. 'Al die journalisten maken zich druk om helemaal niets. Echt stuitend. Er gebeurt helemaal niets in de Nederlandse voetbalwereld wat de moeite waard is. Ieder futiel detail moet hier tot de bodem worden leeggeschraapt. We proberen de situatie in Spanje na te bootsen, waar dagelijks twaalf kranten gevuld worden met opgewonden praat van schreeuwerige ventjes. Zo'n man als Kees Jansma vindt zichzelf buitengewoon interessant. In z'n columnpjes praat hij op al dan niet amicale toon over "Ruud", "Louis" of "Dennis". Maar Jansma vergeet dat hij helemaal niets voorstelt, dat hij zijn bekendheid ontleent aan de vragen die hij af en toe aan Gullit, Van Gaal of Bergkamp mag stellen. Hij is een Bekende Nederlander geworden door iets wat niets met zijn prestaties heeft te maken.' Maar liever Johan Cruijff dan Louis van Gaal. Honderd keer liever. Cruijff is Heertjes held. Cruijff is onnavolgbaar, ontroerend, geniaal en geestig. Cruijff is een man met visie, iets waar het de meesten op deze aardbol aan ontbreekt. En Cruijff durft met die visie voor de dag te komen. 'Nog vóór iets gebeurt, durft Cruijff een grote bek te hebben. De voetbalwereld staat stijf van typetjes als Arie Haan, die achteraf met een heel lulverhaal komen. Als ik Cruijff zo in de weer zie met zoon Jordi schieten de tranen me in de ogen. Ik vind hem ook zo verschrikkelijk grappig. Iedereen heeft het nu plotseling over het taaltje van die man, maar daar gaat het mij helemaal niet om. Cruijff gaat volstrekt zijn eigen gang. In alles. In zijn contacten met de media speelt hij een spel, waarin hij de journalisten aan alle kanten dolt. Dani noemt hij Danny. Als Annette van Trigt hem vervolgens publiekelijk corrigeert, negeert hij die domme trol volledig terecht. Niemand zou naar Annette van Trigt moeten luisteren, maar Cruijff zeker niet. Als een of andere hotemetoot van Philips hem voor zaken benadert, zegt hij onmiddellijk "ik praat niet met jou, ik praat alleen met de president-directeur". Geweldig. Hij heeft gelijk, hij is Cruijff.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 226