om de oprechtheid die je uitstraalt, dan om sympathie. Ik ga keihard op m'n bek als ik in een café op een vrouw afstap en zeg "hé, hallo mop, kom je hier vaker?" Iedere vrouw ziet van ver dat ik niet zo'n Casanova-type ben.' Geen subsidie Vanaf z'n zevende gevoetbald bij Ministerpark in Naarden. Als 16-jarige in het eerste, samen met ex-profs als Bobby Westra en Henny van Nee. Daarna was het snel gedaan met de topsport. In Amsterdam speelde Heertje nog even bij de oudste junioren van AFC, om vervolgens zijn carrière af te bouwen in een zaalvoetbalteam met alleen Molukkers en joden. Toen een aanvraag om de sportieve integratie tussen Molukkers en joden te subsidiëren door de gemeente Amsterdam werd afgewezen, was het tijd om te stoppen. 'Als we iets meer druk hadden gezet, hadden we dat geld nog gekregen ook.' Met twee afgebroken studies in Israel achter de rug brak Heertje aan het begin van de jaren negentig langzaam door als stand-up comedian. Merkwaardig: eerst in de Verenigde Staten, later in Groot- Brittannië, daarna pas in Nederland. Een gastdocent aan de Academie voor Kleinkunst had bemiddeld voor een aantal optredens in Dallas, Houston en Los Angeles. Toen een videoband daarvan terechtkwam bij de organisatie van de San Fransisco Comedy Competition, stond zijn carrière in de steigers. 'Die lui bleken jaarlijks zeshonderd aanmeldingen te krijgen, waarvan ze er uiteindelijk veertig uitnodigen om te komen optreden. Daar zat ik bij. Via Amerika ben ik drie jaar geleden in Engeland terechtgekomen. Ik was geboekt voor allerlei gerenommeerde Engelse comedy-clubs. Voor het eerst was ik doodsbenauwd. Niet vanwege de taal, m'n Engels is goed genoeg. Maar de Amerikaanse cultuur is voor een Nederlander bekender en daardoor beter te begrijpen dan de Engelse. Achteraf vraag ik me wel eens af waarom en hoe ik het in godsnaam heb gedaan. Als iets heel goed gaat, heeft Freek de Jonge eens gezegd, weet je eigenlijk niet wat je doet. Ik wist inderdaad niet wat ik deed; het was een roes. Vervolgens zat ik opeens ook in de BBC-serie Have I got News for you? Jezus, ik zat in een kleedkamer waar foto's van Joanna Lumley, John Cleese en Rowan Atkinson aan de muur hangen. Je praat dan over de top van Engeland, niet over Ron Brandsteder.' Slechte cabaretiers Heertjes Comedytrain-collega's van het eerste uur hadden zich in Nederland intussen ontwikkeld tot de 'cabaretiers van de jaren negentig': Hans Teeuwen, Theo Maassen, Lenette van Dongen, Thomas Acda, Dolf Jansen en Hans Sibbel. Allen maken nog steeds deel uit van 'de club', die intussen regelmatig wordt aangevuld met nieuw talent zoals Sanne Wallis de Vries, Mare Scheepmaker en Rob Jansen. Via audities wordt gehoopt op een gestage doorstroom. Comedytrain, zegt Heertje, is het Ajax van de comedy en het cabaret. 'Probleem is dat veel mensen al snel denken dat ze grappig zijn. Er zijn er te veel die werken volgens het Handboek voor Cabaret. Dat is precies de reden waarom er zoveel slechte cabaretiers en stand-up comedians zijn. Ego moet niet de drijfveer zijn publiek te vermaken. Het gaat vooral om een oorspronkelijke visie. Iemand moet een reden hebben om op het podium te gaan staan. Als je dat ook nog grappig weet te verwoorden, ben je aardig op weg. Comedytrain schept de voorwaarden om stand-up comedy te bedrijven. Het kan ons niets schelen als er iemand tussen zit die avond aan avond op z'n bek gaat. Als we maar het gevoel hebben dat het tot iets leidt. We geven elkaar op ons sodemieter. Dat werkt, we leren van elkaar. Het is in de theaterwereld geloof ik not done, maar wij zeggen wat we van elkaar vinden.' Linda de Mol Toeval of niet, maar toen de TROS het format van de satirische quiz Have I got News for you? voor de Nederlandse tv aankocht, behoorde Raoul Heertje vanaf de eerste uitzending tot de vaste panelleden. Na een redelijk ontvangen eerste jaargang en een hoogscorende tweede, begint Dit was het nieuws komend najaar aan zijn derde seizoen. De inbreng van Heertje en zanger/acteur/comedian Thomas Acda is ronduit geestig, de zwakte van het programma zit in de inbreng van de wisselende panelgasten. 'In Engeland, roept iedere Nederlander altijd, zijn zulke programma's beter. Is ook zo, omdat er wordt geïnvesteerd. In schrijvers bijvoorbeeld. In Amerika werken al gauw tien, vijftien schrijvers aan een comedy serie, in Engeland zes a zeven. In Nederland wordt geïnvesteerd in decors, gezichten en kroketten, nooit in een idee. Toen we bij de TROS begonnen met Dit was het nieuws hebben we geëist dat er gewerkt zou worden met enthousiaste vaklui en goede tekstschrijvers. De TROS verdient er een compliment voor dat ze daarin zijn meegegaan. Het is totaal geen programma voor de TROS, meer iets voor de VARA ofzo. De VARA en de VPRO hebben de naam dat ze zo open staan voor jong talent. Gelul. Het is toch krankzinnig dat met zo'n getalenteerde groep mensen als die van Comedytrain nooit iets is gedaan. Het leuke is dat Dit was het nieuws waanzinnig scoort bij het TROS-publiek, ook al maken we geen TROS-grappigheid zoals Banana SplitLinda de Mol of Maarten Wansink.' AJAX MAGAZINE JUN11997 225

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 225