'Vergelijk het met een feest. Op ieder feest heb je chips, vrouwen, muziek en mannen. De ene keer ontstaat er iets leuks, de andere keer verveel je je dood. Neemt niet weg dat er best iets valt te sturen. Met rotmuziek, slappe chips en lauw bier zul je de sfeer niet verhogen, waardoor de kans op leuke contacten ook minder wordt. Ik vind het heerlijk om op een feest slap te ouwehoeren met vrienden. Met Comedytrain doen we uiteindelijk niet veel anders. Ik geloof ook dat ik me op het podium niet veel anders gedraag dan vroeger op het schoolplein. Prachtig toch dat ik nu m'n geld verdien door gewoon, als vroeger, een beetje te ouwehoeren?' Een geslaagd optreden lijkt vooral afhankelijk van het contact met en respons van het aanwezige publiek. Heertje aarzelt. Stand-up comedy, zegt hij, is niet: op het podium gaan staan en reageren op wat mensen uit de zaal roepen. Toeschouwers zullen zich altijd afwachtend opstellen. De komiek moet krediet opbouwen; hij moet eerst maar eens laten zien dat hij wat te vertellen heeft. 'Wat wij doen is arrogant: wij gaan achter een microfoon staan met het idee dat we iets interessants hebben te vertellen. Dat moet je dan ook wel doen. En je moet accepteren dat mensen een houding hebben van: laat het eerst maar eens zien. Het kan dat ik iets actueels vertel, maar dat niemand in de zaal de krant heeft gelezen. Ik vertel dan gewoon wat er in de krant staat. Uiteindelijk was dat de reden waarom ik op het podium was geklommen. Je bouwt geen contact met het publiek op door voortdurend te vragen "goh, wat vind jij er nu van?" Als ik mijn verhaal open genoeg vertel, en dat verhaal klopt voor mijzelf, dan gaat er echt iemand met mij meepraten. Als het niet gebeurt, ook goed.' Ook al betekent stand-up comedy niet dat het publiek mee móét praten, het maakt het wel leuker. De kans dat het gebeurt, zegt Heertje, verhoog je als je oprecht bent, je eerlijk toont. 'Als ik ergens verbaasd over ben, is die verbazing echt. Toeschouwers hebben direct door als je je verbazing spéélt. Soms ben je kwaad, soms verdrietig, soms vrolijk. Je kunt niet iedere keer hetzelfde stukje op dezelfde manier zeggen. Ik kan bij mezelf afdwingen dat ik de boel niet ga lopen besodemieteren. Als ik me klote voel, moet ik op een podium niet vrolijk gaan lopen doen. Zo goed kan ik niet eens acteren; negen van de tien comedians kunnen niet zo goed acteren.' 'Ronald de Boer zegt dat je vorm niet kunt afdwingen. Maar je kunt wel iets doen aan de instelling waarmee je het podium op stapt. Je gaat keihard op je bek als je op komt met de gedachte van "ik neem een paar onderwerpen bij de kop en dol het publiek even". Mensen in de zaal voelen of iets klopt. Tijdens de eerste minuten van een optreden bepaalt het publiek of het van je houdt of niet. Het gaat daarbij eerder 224 AIAY MAT. A 7 1 M F IIINMQQ7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 224