Open brief aan Louis van Gaal Aan de zijlijn Beste Louis, Op het moment dat ik je deze brief schrijf, is nog steeds niet bekend, waar je naar toe gaat. Eerlijk gezegd interesseert me dat ook niet. Natuurlijk ben ik wel benieuwd of het inderdaad Barcelona is en doe ik volop mee aan speculaties of uiteindelijk niet een andere club kan gaan profiteren van je kwaliteiten. Maar het allerbelangrijkste is toch dat je vertrek bij Ajax zeer nabij is en een tijdperk wordt afgesloten. En wat voor een tijdperk! Ik heb al eens in deze rubriek cijfermatig aangetoond hoe belangrijk jij voor mijn club bent geweest. Dat ga ik hier niet nog eens herhalen. De feiten spreken voor zich: jij hebt Ajax opnieuw ondubbelzinnig en onuitwisbaar op de kaart van het wereldvoetbal gezet. Natuurlijk heb je dat niet alleen gedaan, dat zul je zelf ook erkennen. Maar je was de dirigent van het orkest en die rol moet niet onderschat worden. Je hoort nog wel eens trainers roepen: 'Met het materiaal waar Van Gaal over beschikt, kom ik ook tot grote prestaties.' Onbewezen grootspraak veelal in mijn ogen. Want het gaat niet alleen om het 'materiaal' - vreselijk woord waar het om spelers, personen dus gaat -, het gaat om een visie op het spel, een passen binnen de cultuur van een club, om communicatie, tactisch inzicht, analytisch vermogen, doceerkwaliteiten. Al die eigenschappen bezit jij en maken je tot een toptrainer. Als ik me voor de geest haal wat jij concreet voor Ajax hebt betekend, denk ik onder andere aan de volgende dingen. In de eerste plaats heb je duidelijk weten te maken dat voetbal bij uitstek een teamsport is. Eigenlijk een open deur. Maar kennelijk ook weer niet zo, want onder jouw leiding heeft de wereld kunnen zien wat de kracht van een team, van het collectief kan en behoort te zijn, met als hoogtepunt de uitwedstrijd tegen Real Madrid. Eerlijk gezegd heb ik me ook wel eens afgevraagd of je niet te veel de franje hebt uitgebannen. De franje van het avontuur, de avontuurlijke voetballer, van het excentrieke, van de individuele klasse. Maar de winnende coach heeft altijd gelijk, heet het dan. En je won met jouw collectief. En de franje was niet helemaal afwezig, als je kijkt naar spelers als Kanu en Rijkaard, Ronald de Boer en Richard Witschge, Bergkamp en Kluivert. IJzersterk was het formeren van de as Jonk-Bergkamp, het aantrekken van Finidi en Kanu, de overplaatsing van Overmars naar links, de rol van Litmanen, het terughalen van Ronald de Boer en Reiziger, de uiteindelijke positie van Rijkaard in de as (alhoewel boze tongen beweren dat jij Rijkaards komst niet zag zitten, wat ik me nauwelijks kan voorstellen), Van der Sar in de goal, Blind als centrale man, het vertrouwen in Kluivert als de 'betere Ronaldo'. En nu vergeet ik vast nog een aantal andere ingrepen. Daarom begrijp ik, eerlijk gezegd, niet waarom je het afgelopen jaar, nota bene je laatste jaar, zo ongelukkig bent geweest in je aankopen. Misschien vind je het moeilijk om toe te geven, maar Gabrich en Veldman zijn toch bepaald geen gelukkige aankopen geweest en het hele gedoe met Marcio Santos moet toch ook als een nederlaag gezien worden. Het zal je ook ongetwijfeld meer pijn gedaan hebben dan je hebt laten zien. Was het aantrekken van Bosman bijvoorbeeld niet veel effectiever en goedkoper geweest? Ik besef dat het Foto: Louis van de Vuurst achteraf-praat is. Achteraf kijkt men een koe in z'n kont. Het zat natuurlijk al niet mee met al die blessures en die afschuwelijke grasmat gedurende de eerste seizoenshelft. Voor de ware Ajacied was het wel even doorbijten, kan ik je verzekeren. Voor jou zal het ook niet altijd een pretje geweest zijn. Dan is het nog heel wat wat er bereikt is: halve finale Champions League en er wordt volgend jaar Europees voetbal gespeeld. Ik vind het daarom nogal belachelijk dat Het Parool bij monde van Mark van den Heuvel sprak over een totale ineenstorting van Ajax. Dat is geen journalistiek, maar demagogie. UEFA-Cup spelen is ook prachtig. Ik verheug me daarop. Drie jaar achtereen kampioen is al heel wat. Het is niet altijd feest. En hebben we aan de UEFA Cup mede dank zij jou niet geweldige herinneringen? Je eerste jaar als hoofdcoach leverde direct die Cup als prijs op, zoals nu Huub Stevens ook tijdens zijn eerste - eveneens onvolledige - seizoen bij Schalke is overkomen. Dat seizoen werden we geen kampioen, het jaar erop ook niet, wel werd de beker gewonnen. Dit seizoen verschilt alleen van al jouw vorige in het feit dat er geen prijs gewonnen werd. Maar om dat aan te duiden als een totale ineenstorting? Dat nota bene een Amsterdamse krant dat schrijft doet mij als supporter pijn en jou onrecht. Daarom, ondanks veel ellende en veel minder vaak fraais (als de doorbraak van Mario Melchiot!) dit seizoen: dank je heel hartelijk voor wat je mij in en met Ajax, mijn club, geschonken hebt. Zes jaar lang, een groot cadeau! Het ga je goed! Klaas Vos AJAX MAGAZINE JUNI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 205