Foto: Louis van de Vuurst Olympisch stadion. Waarom ging hij zo'n onbezonnen actie aan? Waar was hij met z'n kop...?' Korte werk Sinds een jaar of vier doet Ajax weinig meer aan de duurloop. Het is vooral het 'korte werk' waar de aandacht naar uitgaat. Sportfysioloog Jos Geysel speelde daar een belangrijke advisrende rol in. Piet Bon kende Geysel uit de hockeywereld, waar hij zelf ook uit afkomstig is. Zowel Bon als Geysel was betrokken bij de begeleiding van het Nederlands elftal dat in Pakistan (1989) wereldkampioen werd. Pim van Dord: 'Natuurlijk evalueren we voortdurend. Door die blessuregolf zijn we na gaan denken. Is dat programma nou wel zo goed? Hadden we niet meer rekening moeten houden met het afgelopen EK? Wilden die jongens die met een frustratie uit Engeland terugkwamen, zich niet te graag bewijzen? Hadden we ze niet af moeten remmen? Moeten we het niet deze zomer, alles overwegende, weer anders gaan doen? Verder komt er een andere trainer. Hoe het deze zomer in de voorbereiding zal gaan, kan ik nu niet beoordelen. Of we meer gaan duurlopen of op hetzelfde niveau blijven, het is afwachten. En ons systeem is ook niet zaligmakend hoor, kijk maar naar Juventus. Die winnen ook alles tenslotte.' Piet Bon: 'De trainer is binnen het team dat de trainingsopbouw voorbereidt zéér belangrijk. Met Morten Olsen is er nu al overleg. Natuurlijk, hij heeft een ander karakter, dus hij zal het anders willen. In het overleg met sportfysioloog los Geysel is ons algemene doel specifiek op het korte en felle werk te trainen. Zo is voetbal. Steeds weer creatief nieuwe bewegingen adapteren aan een nieuwe omstandigheid. Okee, nu hebben we een rotseizoen, maar jaren is het goed gegaan met onze aanpak. Dus we moeten ook niet te snel in paniek raken, vind ik. Een zekere consistentie is belangrijk. Trouwens, stabiliteit is gewaarborgd want wij, de medici en paramedici, zijn zowat de enigen die niet weggaan.' Alles heeft zo z'n beperkingen, bij elke aanpak vallen vraagtekens te plaatsen. Een mooi voorbeeld van een nieuwe panklare aanpak die tenslotte toch niet meer dan een cultus bleek te zijn, in dit geval in de lange-afstandsloperij, is die van het rekken en strekken. Begin jaren tachtig kwam die rage uit Amerika overwaaien. Van Dord: 'Natuurlijk is het rekken van spieren niet fout, integendeel, maar aan de andere kant moet je dat niet overdrijven. Iedereen moet zijn eigen grenzen zoeken en niet geforceerd een programma af gaan werken. Frank Arnesen was destijds nooit geblesseerd. Als hij bukte kwam hij op geen twintig centimeter van de grond. Opeens moest dat allemaal anders. Frankie moest de grond halen. En hij kreeg de ene spierblessure na de andere. Die spieren werden wel gerekt, maar ze werden als het ware uit hun kracht getrokken.' In een trainingsaanpak moet nooit één facet overmatig geaccentueerd worden. Ook met die gedachte in het achterhoofd zette de staf bij Ajax vier jaar geleden de 'duurloop' op de helling. Van Dord: 'Maar tegenwoordig wordt er in artikelen op gewezen dat langer lopen in rustig tempo goed is voor de ontwikkeling van kleine bloedvaten, zodat er een betere doorbloeding onstaat in de spieren en dus ook in de pezen en de aanhechtingen. En daar bevinden zich de blessures waar we bij Ajax het meest last van hebben.' En zo blijft het altijd en overal nodig de eigen visies te heroverwegen. Van Dord: 'Je moet dus een middenweg zoeken, afgestemd op jouw groep.' Met enige walging vertelt Pim van Dord nog hoe over hoe er in zijn tijd, midden jaren zeventig, veel 'duurgelopen' werd. 'Dat moest natuurlijk vooral 's ochtends vroeg. Om zeven uur werden we het bed uitgetrommeld om door het bos heen te jensen.' Pas Tomaslav Ivic bracht daar vanaf 1976 enige verandering in. Golfbeweging Is er op blessuregebied een specifieke Ajax- problematiek? De hoofdstedelingen spelen door het succes vermoedelijk vaker, maar bovendien is hun spel van oudsher avontuurlijk en aanvallend gericht. Onder Van Gaal is het spelsysteem bovendien gericht op het vermijden van duels, bij balbezit, waardoor er veel gedraaid en gepasst moet worden en véél nagedacht. Het spel eist een volstrekte concentratie. Piet Bon: 'Maar typisch Ajax is ook de heftigheid van de golfbeweging. De toppen zijn hoog. Bevind je je daar, dan zijn de krachten die je weer naar beneden willen halen naar verhouding hoog. What goes up, must come down. De snelheid waarmee de zaak het dal inglijdt is dan ook aanzienlijk. In de hele wereld is daar in het geval van Ajax tegenwoordig een emotionele reactie op. Een spin-off. Ongelofelijk, wat een mensen er verdrietig door worden.' Bij en rond Ajax verlopen de dingen heftiger, mooier, zijn de toppen hoger, lijken de dalen lager. Iedereen kijkt toe. Blessures, of de vatbaarheid ervoor, horen bij dit alles. AIAY AA A r. A 71 MP MIMI 1QQ7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 202