gedwongen door... een ernstige blessure. Toeval, dat de dingen zo liepen, na drie jaar van topsport én een zware HBO- opleiding? 'Toeval, ja, ik denk het wel. Of niet? Nou ja, het enige wat ik zeker weet is, dat ik tegenwoordig met zo'n blessure niet was afgekeurd. De begeleiding is zeventien jaar later zoveel beter dat ik binnen een half jaar weer had kunnen voetballen. Het ging om een afgescheurde achillespees. Santos heeft net zo'n blessure gehad. Die speelt weer.' Maar Santos overkwam het ook in de moeilijke tijd van zijn eerste maanden bij Ajax. Heeft toch 'ongezonde' spanning er iets mee te maken? Pim van Dord: 'Nee, ik denk het niet. Toeval.' Gymlessen Bondsarts Frits Kessel zei in het blad Voetbal Totaal (februari 1997) over de periode waarin Ajax' tegenslag begon (vanaf december 1995 met de dramatische ontwikkelingen rond Overmars en Reuser): 'Een speler in vorm kan drie piekbelastingen per week aan, maar zodra hij over the hill is, voelt hij ieder pijntje. De belasting van Ajax bleef op hetzelfde niveau, terwijl de belastbaarheid langzaam afnam.' Weliswaar was het programma zwaar geweest, en eiste het EK dat tot 22 juni duurde een zware tol, maar de oorzaak lag volgens Kessel oorspronkelijk vooral in het afnemen van de belastbaarheid door vormverlies en mentale factoren. Pim van Dord: 'Eigenlijk zegt hij het dus andersom. Volgens mij is de belasting namelijk gewoon veel groter geworden, dat is alles. Belastbaarheid afgenomen? Ik kan dat niet toetsen. Bedoelt hij dat alleen voor de laatste periode van Ajax of in het algemeen voor de topvoetballerij van nu tegenover vroeger? Wat ik wel vind is dat tegenwoordig op de scholen de gymlessen slechter verzorgd zijn. Hierdoor zijn kinderen minder handig en lenig. Hoe adequaat reageren voetballers tegenwoordig op vallen? Zoals Johan Cruijff dat deed, zoals hij met zijn handen iets opving zodra hij het aan zag komen... Er wordt veel met balletjes gegooid, maar werken met ringen en touwen is er minder bij. Dat denk ik wel, maar verder... alles is sneller geworden, en dat kost meer kracht. Ook je tegenstander is fitter. En speel je meer wedstrijden waar veel op het spel staat, zoals Ajax, dan kost dat nog meer kracht. En die kom je vroeg of laat te kort.' Maar ook als Kessel het louter heeft over de laatste twee jaar van Ajax, ziet Van Dord alleen maar een toegenomen belasting. 'Juventus had 22 volwaardige eerste- elftalspelers, en dat hebben wij niet! Die kunnen dat wél volhouden terwijl zij óók naar Japan moeten voor de wereldbeker. Bij ons werd er eind 1995 een te grote wissel getrokken op een kleine groep spelers. Aan het begin van dit seizoen, in augustus 1996, speelden we een toernooi in La Coruna. Juventus kwam daar de ene dag met de ene elf en de volgende dag met de andere elf. En van ons moesten de meesten gewoon twee wedstrijden spelen in twee dagen. Ajax heeft een te smalle selectie voor alles wat het had willen doen.' Wat bij Ajax het laatste jaar het meest voorkwam was de typische overbelastingsblessure: problemen met de aanhechting van pezen. Piet Bon: 'De belastbaarheid kleiner geworden in die periode van de neerwaartse spiraal? Of dat de voornaamste oorzaak is? Mogelijk. Zeker is dat de trainingen onder Louis van Gaal - dus vanaf 1991 - scherper zijn geworden; dat is een kenmerk van de "Louis-jaren". Maar welk effect dat heeft, daarover valt alleen te gissen. Wel is het zo dat een speler een kruisbandletsel op kan lopen, natuurlijk doordat hij een merkwaardige beweging maakt, maar die beweging kan het gevolg zijn van het geestelijk en lichamelijk toch al niet fit zijn. Normaal springt de man over een been heen, nu is zijn geest nét even te veel met het eerste verlies in een jaar bezig, of met een reclamecontract. Ik noem maar wat. Om Ajax heen is er dé laatste jaren ook op het gebied van het uitbuiten van de naam natuurlijk een enorme hectiek onstaan.' 'En het begon in december 1995 met Mare Overmars tegen De Graafschap in het Foto: Louis van de Vuurst Jari Litmanen en de eenzaamheid van het revalideren. AJAX MAGAZINE JUNI 1997 201

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 201