aanwijzing voor de aard daarvan, gezond of niet, wordt hem ingegeven door een 'complex van factoren'. Van Dord: 'Je hoort wel eens wat, links of rechts of van de jongen zelf. Dan ga je kijken of er überhaupt wat aan te doen is. Want vaak sta je machteloos, als er sprake is van "ongezonde" druk.' Gevoeliger Is fysiotherapeut Pim van Dord de typische voetbaljongen, met het bijbehorende jargon, Piet Bon vult hem aan als de iets afstandelijker clubarts, zonder specifiek voetbalverleden. Hij is geïnteresseerd in 'de mens' achter de sportman en kan vanuit zijn wetenschappelijke achtergrond op een andere manier oordelen dan Pim van Dord. Binnen de medische staf van Ajax kan door de veelzijdige samenstelling een eindoordeel alleen maar beter zijn. Alleen al door zijn taalgebruik neemt Piet Bon prettig afstand van het voetbalmilieu. 'Voetballers zijn de gladiatoren van het werelds strijdtoneel,' filosofeert hij. 'Letterlijk en figuurlijk kun je daar hevig gekwetst uit te voorschijn treden. In de voetballerij heersen basale wetten zoals het recht van de sterkste en the winner takes it all: Zijn voetballers de laatste jaren gevoeliger geworden voor blessures? Ook al opent de arts met Ik denk het niet, zijn antwoord komt neer op ja. Niet dat de voetballers zelf anders zijn geworden, maar de wisselwerking tussen hen en de omringende wereld is veranderd. Piet Bon, ten antwoord: 'Gevoeliger geworden, ik denk het niet. Maar ze stellen waarschijnlijk hogere eisen aan zichzelf dan tien jaar geleden. Ook het systeem van de voetballerij stelt hogere eisen. Ze bevinden zich in de Ajax-selectie als resultaat van een steeds zwaarder geworden "selectie", en strijden op het strijdtoneel tegen anderen die óók een zware selectie hebben overleefd. Bovendien: is een voetballer tien centimeter te laat bij de bal, dan kan hij arbeidsongeschikt zijn. Een kleine kwetsuur heeft in de voetballerij enorme gevolgen.' Daarnaast, aldus Piet Bon, speelt de Ajacied meer wedstrijden dan vroeger. De belasting is fors. 'Verder heeft, door de Foto: Louis van de Vuurst successen, bij elke tegenstander nóg meer het idee postgevat dat de wedstrijd van het jaar moet worden gespeeld. Daar komt bij dat Louis van Gaal heeft gekozen voor een relatief kleine breedte van de selectie... Komt er eens een blessure dan worden de mensen die het moeten dragen zwaarder belast, je gaat over een drempel en je krijgt een neerwaartse spiraal.' Nee, aldus Piet Bon - sinds acht jaar werkzaam bij Ajax - spelers zijn niet 'gevoeliger' geworden, maar 'iedereen valt over ze heen! Dagelijks krijg ik brieven van mensen die, ik noem maar wat, hebben gezien daar speler X door zijn enkel is gegaan, zijn knie gek verdraaide. Of dat ze gehoord hebben dat hij last van zijn oog heeft, of jeuk. Al die ongevraagde adviezen waren er vroeger minder. De spelers worden gek van al die mensen die iets met ze te maken willen hebben.' Nee, aldus Piet Bon, de voetballers zijn niet gevoeliger geworden, maar het luistert allemaal nauwer. De financiële belangen zijn ontegenzeglijk veel groter dan acht jaar geleden, de salarissen hoger, de commercie en de media overweldigender aanwezig... dus het kan niet anders of er is meer sprake van en publiciteit óver blessuregolven. In die zin zijn de 'gladiatoren' blessuregevoeliger geworden, ook al zijn ze van hun normale fysieke uitgangspunt uit niet gevoeliger. Toeval Pim van Dord (43) is sinds mensenheugenis fysiotherapeut van Ajax. Als stevige self made voetballer - centrale verdediger - maakte hij van 1973 tot 1980 deel uit van de selectie. Zijn opleiding volgde hij nog tijdens zijn carrière, vanaf 1977, toen Ivic nog coach was. In 1981 was hij klaar. Tegenwoordig zouden Ajax- voetballers een zo zware opleiding niet meer naast hun verplichtingen als professional kunnen volgen, bevestigt Pim van Dord. 'Je bent vaker weg tegenwoordig. In trainingskampen, voor trips. Verder kom je jonger in de A-selectie en vertrek je eerder, zodat er voor hele opleidingen ernaast gewoon geen ruimte is. Misschien voor een schriftelijke cursus, zodat je zelf je tijd in kunt delen, maar daarvoor is wel héél veel discipline nodig.' Pim van Dord moest in 1980 als 26-jarige afscheid nemen van de topsport, daartoe AJAX MAGAZINE JUN11997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 199