gevoeliger geworden voor blessures? Achtergrond door Egbert Jan Riethof Prachtige emotionele beelden! Een in roodwit gehulde voetballer die lijdend ter aarde ligt, of somber staat te hoofdschudden naast een lid van de medische staf; een in burger geklede Ajacied op de tribune, genomen met de zoom-lens, terwijl het elftal aantreedt voor een belangrijk treffen. We hebben die beelden de laatste zestien maanden iets te vaak gezien. Bij het minder worden van de successen hoort een toenemen van het aantal kwetsuren. Brengt het een nu het ander mee of het ander het één? Zijn spelers gevoeliger voor allerhande kwalen dan pakweg tien jaar geleden? Op verzoek van het Ajax Magazine stelden ook fysiotherapeut Pim van Dord en clubarts Piet Bon zich die prangende vragen. Natuurlijk er is veel wetenschappelijk onderzoek beschikbaar. Natuurlijk hebben velen inmiddels in de geprofessionaliseerde topsport een schat aan praktische ervaring opgedaan, die ruimschoots met anderen wordt gedeeld. Natuurlijk is Piet Bon een prima clubarts en is Pim van Dord een uitstekende fysiotherapeut. Maar... zover dat ze een blessuregolf zoals Ajax die in de loop van 1996 overspoelde kunnen zien aankomen, laat staan verhinderen, zijn ze nog niet. Zoiets kan niemand, waar dan ook ter wereld. Er is een onoverzienbare rij samenhangen en invloeden die op een onvoorspelbaar moment tot een ongedachte reeks gevolgen kan leiden. Pas achteraf kun je zoeken naar antwoorden op vragen die logischerwijze rijzen. Zijn spelers tegenwoordig eigenlijk gevoeliger voor blessures? Pim van Dord en Piet Bon aarzelen, maar hun antwoorden komen neer op ja. Pim van Dord: 'Toen Ajax begin jaren zeventig drie keer de Europa Cup won, deden ze dat met een selectie van zestien. Ook toen, net als nu, kwamen de wereldbeker en de Supercup er nog bij. Vooral ouder wordende mensen hebben de neiging die tijden te verheerlijken. We deden evenveel als die jongens nu en spierblessures kwamen veel minder voor... En dat laatste is waar. Spierscheuringen zie je tegenwoordig al bij jonge spelers. Maar hoe komt dat? Nou, ik denk dat zoals de hardlopers harder lopen en de hoogspringers hoger springen dan in 1970, ook een spel als voetbal sneller wordt gespeeld. Heel eenvoudig, heel nuchter bezien: wat de oude rotten ook zeggen, er wordt meer geëist. Hard maken kun je dit niet, maar aan de conclusie valt niet te ontkomen.' En doordat er meer geëist, meer verwacht, meer betaald en beter op ze gelet wordt, is ook de druk groter. Van Dord: 'De belangstelling van de media en het publiek is zo ongelofelijk groot. Ajax kan in een wedstrijdvoorbereiding niet meer ongehinderd ergens op een strand trainen.' En Piet Bon: 'Als zo'n jonge jongen uit z'n neus peutert, is het al wereldnieuws. Dat is ontegenzeglijk veel erger geworden.' Pim van Dord: 'Hoge mentale druk uit zich vroeg of laat in stress en lichamelijke klachten. Zo ligt dat buiten de sport, maar daarbinnen is het niet anders. Een sportman voelt zich niet vrij, niet lekker en kan zijn beste prestaties niet leveren. Wereldrecords worden altijd gevestigd door atleten of schaatsers die er heel ontspannen uitzien. Let maar op. Anderzijds, zonder een gezonde spanning lukt het ook niet, maar dat is heel wat anders.' Pim van Dord kan aan de spieren van de spelers de spanning vaak voelen, maar een A7IME JUNI 1997 197

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 197