149,5'), reeksen dia's ('Volgens mij zijn dit Ronalds ogen, het is de uitdrukking van Ronald'), stapels schetsen, foto's volgetrokken met afstandslijnen, van oor tot oor, van oor naar neus, van neus tot bovenlip. Het is dit perfectionisme waarin Madame Tussaud zich volgens Elvire van Belle onderscheidt van andere wassenbeeldenmusea. 'In Mexico,' zegt ze, 'is er één waar een Kennedy staat die veel weg heeft van King Kong in kostuum.' Franse revolutie De geschiedenis van Madame Tussaud gaat terug tot de Franse revolutie, tweehonderd jaar geleden. De moeder van de jonge Marie werkte in het Zwitserse Bern bij de arts Curtius, die vitale onderdelen van het lichaam in was namaakte om de werking ervan aan zijn leerlingen te kunnen demonstreren. Als hobby maakte de beroemde chirurg wassen beelden. Toen Marie bij de werkgever van haar moeder in de leer kwam, raakte zij in de ban van diens curieuze vrijetijdsbesteding. Zij was de enige niet. Curtius werd in Parijs aan het hof ontboden, boetseerde Lodewijk XVII en Marie-Antoinette, gaf les aan de koninklijke kinderen en maakte faam met een expositie in de Franse hoofdstad. Na de omwenteling werd Curtius en Marie gevraagd dodenmaskers te maken van de slachtoffers van de guillotine. Marie was intussen getrouwd met een zekere Tussaud. Het huwelijk was ongelukkig en Marie vertrok naar Engeland. Zij nam haar twee zoons, de achternaam van haar echtgenoot en haar kennis van het werken met was mee. In Engeland vond zij een bestaan in haar eigen rondtrekkende tentoonstelling waarmee zij de gruwelen van de Franse revolutie inzichtelijk maakte voor het Britse publiek. Het was, in een tijdperk van voor de fotografie, een onmiddellijke hit. Engeland hunkerde naar informatie over wat zich in het overzeese buurland aan de sensatiezucht prikkelende barbarij had afgespeeld. Al snel liet ook de Engelse aristocratie zich in was uitbeelden, waarmee de Tussaud-formule, een combinatie van historie en bekende personen, een feit was. Die formule heeft tot op de dag van vandaag standgehouden. Zo worden de bezoekers van Madame Tussaud in Amsterdam bij binnenkomst eerst rondgeleid door de Gouden Eeuw van de Republiek, om pas daarna de zalen te bereiken met de beelden van de Churchills en de Mandeia's die het aanzien van de huidige eeuw bepaald hebben. Madame Tussaud bleef tot haar tachtigste rondreizen, waarna zij zich vestigde in Bakerstreet. De Londense vestiging, twee keer zo groot als die in Amsterdam, heeft die historische plek nooit meer verlaten. Door het vroege succes is Tussaud in Engeland veel meer dan in Nederland een eerbiedwaardig instituut. De Britse koninklijke familie poseert daarom, anders dan de Nederlandse, wél voor de beeldhouwers van Tussaud. Niet altijd wil een beroemdheid die Tussaud wil vereeuwigen, meewerken. Moeder Theresa wilde niet, en dat heeft het museum gerespecteerd. Madonna, Picasso en Gandhi wilden ook niet, maar staan toch met hun wassen beeld in Londen en Amsterdam. Dat mag, want door de langdurige, nauwgezette en unieke productiewijze van de beelden, worden deze als kunstwerken beschouwd. De beelden van internationale beroemdheden die in Amsterdam te zien zijn, zijn vaak kopieën van de Londense originelen. Michael Jackson is nu eenmaal eerder bereid om voor het instituut in Londen te poseren dan voor de Amsterdamse dependance. Heiligdom Londen is de bakermat en het zenuwcentrum van de Tussaud-groep, die behalve de twee wassenbeeldenmusea een Rock Circus in Londen, twee attractieparken a la de Efteling en een middeleeuws kasteel exploiteert. Aan een beeldenmuseum in New York en een reizende tentoonstelling in Australië wordt gewerkt. In Londen bevinden zich ook de Tussaud- studio's, gevestigd in een enorm laat- negentiende-eeuws gebouw in de rustige woonwijk Acton. Daar, waar alle Tussaud- producten vandaan komen, wordt nadat in Amsterdam de houding van de De Boer- beelden bepaald is, een ijzeren armatuur gemaakt dat als skelet dient. Eromheen gaat kippengaas gevuld met kranten. Op deze ruwe basisvorm wordt verder met klei gewerkt. Aan de koppen, die wel van massieve klei zijn, wordt in eerste instantie gewerkt terwijl zij op de romp staan. Later, als het fijnere werk gedaan moet worden, worden de beelden onthoofd. In december vindt een tweede poseersessie plaats in het Amsterdamse hotel The Grand. De beeldhouwers hebben daarna nog drie AJAX MAGAZINE JUNI 1997 179

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 179