ongetwijfeld Henk Angenent hoge ogen gegooid hebben. Met de keuze voor Frank en Ronald de Boer maakte Madame Tussaud het ontbreken van een Ajax-speler in de galerij dubbel en dwars goed. Zijn de gebroeders in de voetbalwereld al een exceptioneel fenomeen, voor Madame Tussaud zijn zij helemaal uniek want het is voor het eerst in de geschiedenis dat er een tweeling een plaatsje krijgt in de verzameling. Voor Tussaud was het bovendien van belang dat de De Boertjes voorlopig bij Ajax zouden blijven. De geruchten over een transfer naar Arsenal veroorzaakten dan ook meer dan een lichte paniek bij de wassenbeeldenmakers, die op dat moment al een eind op weg waren met de productie van Frank en Ronalds evenbeelden. Verdubbelingstruc Aan het begin van de afgelopen voetbaljaargang werden Frank en Ronald de Boer benaderd met de vraag of ze ervoor voelden in was vereeuwigd te worden. De tweeling, die zich met onder andere een eigen kledinglijn (Twin Life) en een café (Soccer World in de Amsterdam Arena, opgezet met Danny Blind, Frank Rijkaard en John van 't Schip) ook buiten het veld steeds nadrukkelijker manifesteert, was vereerd en stemde in met het voorstel. In september werd begonnen aan de dubbele verdubbelingstruc. Op de dag na Auxerre-uit vindt thuis bij de Foto: Rob List Mi mmic directeur van Tussaud een eerste poseersessie plaats. Aanwezig zijn, naast Frank en Ronald, de beeldhouwers Jim Kempton en Sue Kale, een fotograaf, een dame die haar- en huidskleuren opneemt, een assistent en Elvire van Belle van Madame Tussaud. Over de houding die de spelers in zullen nemen, wordt uitvoerig gediscussieerd. Die moet interactie tussen de twee uitdrukken, zodat het een beelden 'groep' wordt en niet een tweetal onafhankelijke beelden naast elkaar. Ook moet het een houding zijn die Frank en Ronald gedurende de hele, bijna vier uur durende sessie vol kunnen houden. Besloten wordt dat Frank op de schouder van Ronald leunt, waar overigens niets symbolisch mee bedoeld is. Beeldhouwer Jim Kempton: 'Wil je een glimlach op je gezicht of gewoon voor je uitkijken?' Ronald de Boer: 'Eh...' Kempton: 'Een vriendelijke lach doet het altijd goed.' Ronald de Boer, lachend als een boer met kiespijn: 'Dat is wel zo, maar om nu een paar uur zo (trekt een smilete moeten staan... Ik wil wel lachen, maar niet met open mond.' Er volgen maanden van passen en meten, fotograferen en boetseren. Tot in detail wordt de fysionomie van de twee in kaart gebracht, met als resultaat lange lijsten getallen ('Franks linker schoudertop is

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 177