aC- v i" Foto: Frans Hemelrijk Johan Cruijff is doorgebroken, maar zijn schot zal gekeerd worden door de Griekse keeper. Vanaf de vierde minuut tot vier minuten voor tijd gaf het electronisch scorebord aan dat Ajax door een doelpunt van Van Dijk op 1-0 was gekomen. Barry Hulshoff was lange tijd een toeristische attractie. Unlucky dressing room De twee voornaamste kleedkamers, de North en South dressing room hebben elk een bijnaam: de unlucky dressing room (North) en de lucky dressing room (South). Het bleek dat teams die in de North dressing room verbleven veel vaker een FA-cupfïnale verloren dan die van South. En dus wordt niet alleen om de aftrap geloot, maar ook om de kleedkamer. Toch gaat het dan wel eens mis. Everton lootte in 1986 unlucky. Maar omdat de ploeg eerder in Wembley arriveerde dan tegenstander Liverpool sloop men stiekem de lucky binnen. Het recht zegevierde, want de bedrieger Everton werd bedrogen: 3-1 verlies. In ieder geval laat het zich raden in welke kleedkamer de Engelse ploeg zich altijd omkleedt. Binnenkort is dit alles afgelopen. Het Wembley-stadion is te verouderd, te onveilig (de zitplaatsen zitten veel te dicht op elkaar en hebben geen leuning), te ouderwets (er is vrijwel geen ruimte voor business-seats en andere speciale faciliteiten) en is bovendien verliesgevend, ondanks de rock-concerten die er plaatsvinden en de evementen in de aanpalende Wembley Arena (ook popconcerten), Wembley Conference Hall en Wembley Exhibition Hall. Binnen een jaar wordt het stadion met de grond gelijkgemaakt; alleen de Twin Towers en de muur ertussen blijven staan. Tijdens de - naar schatting twee jaar durende - verbouwing zullen Engeland en de FA-Cupfïnal moeten uitwijken naar elders. Het meer progressieve voetbalpubliek juicht dit laatste toe; dat vindt al tientallen jaren dat een 'nationaal stadion' meer centraal in het land moet liggen. Maar het verloor de strijd: Wembley verrijst op dezelfde plek (aan de verre buitenkant van Londen, op een afgrijselijk industrieterrein) als waar in 1923 de schimmel Billy de eerste FA- Cupfïnale redde. De heropening staat gepland voor 2000, maar, mede gelet op de geschiedenis van het mismanagement van Wembley (altijd een privé-onderneming geweest), zal dat wel 2001 worden. In ieder geval zal de capaciteit van het nieuwe Wembley rond de tachtigduizend toeschouwers liggen. Er komt géén schuifdak. Bloemperkje Laten we in ieder geval hopen dat de traditie van de FA-Cupfinale met betrekking tot de Duchess of Kent niet wordt aangetast. De Duchess woont altijd de FA-Cupfinale bij. Dat lijkt gemakkelijker dan het is. In haar kleding mag bijvoorbeeld niet te veel de kleur(en) van een van de clubs zitten. Anders zou haar partijdigheid kunnen worden verweten. Ook moet zij precies ter hoogte van de middenlijn zitten, zodat zij zich niet aan een bepaalde kant (team) bevindt. Als zij ietwat schuin naar beneden zit te turen, kunnen beide clubs er zeker van zijn dat de hertogin hen allebei niet ziet zitten. De Duchess kijkt dan namelijk naar een klein bloemperkje op de tribune, speciaal aangelegd voor de hoge (vrouwelijke) gasten. Als de wedstrijd namelijk verveelt, kunnen zij altijd nog naar de bloemen kijken. Ook dat is Wembley. 170 AJAX MAGAZINE JUNI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 170