opmerkelijke badges. Het was namelijk dezelfde soort badge die de Arsenal- suporters droegen na hun FA-Cup-winst van enkele weken daarvoor. Aangezien Ajax en Arsenal dezelfde clubkleuren hebben, had de fabrikant van de overgebleven badges het woord Arsenal afgehaald en vervangen door Ajax. En ach, dat de badge voorzien was van het opschrift Football-Association Cupwinner Foto: Frans Hemelrijk deed niet zoveel ter zake. Ajax zou toch ook een Cupwinnaar worden? Op de tribunes waren verder spandoeken te lezen met gevatte teksten als 'Ajax reinigt alles, ook Pao Puskas'. Geruchtmakende wissels Al na vier minuten werd Panathinaikos inderdaad de oren gewassen. Piet Keizer zette met een subtiele beweging een tegenstander opzij, trok de bal voor, waarna Dick van Dijk de bal schitterend in de verre hoek kopte: 1-0. Niet slecht voor een speler die volgens het electronische Wembley-scorebord niet eens in de basis had gestaan; overigens volgde al snel de rectificatie dat Blankenburg niet en Van Dijk wél zou spelen. Ajax creëerde zich hierna nog genoeg kansen, maar voor het doel haperde de Ajax-machine. In de rust voerde trainer Rinus Michels twee geruchtmakende wissels door. Nico Rijnders en Sjaak Swart moesten plaatsmaken voor Arie Haan en Horst Blankenburg. Rijnders klaagde over pijn in de hartstreek en zou een aantal jaren later aan een hartkwaal overlijden. De tactische wissel van Swart zet bij de oer-Ajacied tot op de dag van vandaag kwaad bloed. Ajax won de finale met 2-0. Vier minuten voor tijd gaf Johan Cruijff Arie Haan een handig steekpassje, waarna de dienstplichtig militair via een Grieks been doel trof. De overwinning was dikverdiend, maar het zenuwachtige Ajax had de wereld nog niet van zijn buitengewone klasse overtuigd. Zeker niet de Britten, die mopperden dat 'hun' Arsenal of Celtic een veel beter figuur zouden hebben geslagen. Aanvoerder Velibor Vasovic nam de eerste Europa Cup van Ajax in ontvangst. Daartoe moest hij de befaamde 39 steps beklimmen die leiden tot de Royal Box, waar de bekers worden uitgereikt. Een ereronde was de Cupwinnaar - voor het eerst in de historie van Wembley - niet gegeven, omdat feestvierende Ajax- supporters de 'heilige' grasmat van Wembley betraden. Dat 'heilige' viel overigens wel mee. Meteen nadat de laatste supporters Wembley hadden verlaten, werden grote stukken gras door terreinpersoneel met een schop weggespit. Dit om plaats te maken voor een baan ten behoeve van speedwaywedstrijden, met onder meer windhondenraces een ander populaire bezigheid op Wembley. De geest van Ajax zou echter toch lange tijd op Wembley blijven rondhangen, want een in een kleedkamer opgehangen shirt van Ruud Krol, die tegen NEC zijn kuitbeen had gebroken, dirigeert de Ajax-supporters tijdens de finale tegen Panathinaikos. AJAX MAGAZINE JUN11997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 169