'They employ a fluid style as modern as their long-haired styles and dress' - en al na vier minuten stonden ze op Wembley met 1 -0 voor. Foto: Frans Flemelriik twee enorme Twin Towers aan de voorzijde. De totale oppervlakte bedraagt 300.000 vierkante meter en het perfecte veld heeft de maximale afmetingen. De capaciteit lag tot 1990 rond de honderdduizend toeschouwers. Vanaf dat jaar had Wembley alleen nog maar zitplaatsen, waardoor de capaciteit terugliep tot 77.100. Echt mooi is het stadion door velen nooit gevonden, historisch is het des te meer. In 1948 won Fanny Blankers-Koen er op de Olympische spelen drie gouden medailles. In 1966 versloeg Engeland er in de WK- finale West-Duitsland met 4-2, onder meer door een schot onderkant lat van Geoff Hurst dat op aanraden van grensrechter Tofik Bachramov door scheidsrechter Gottfried Dienst tot een doelpunt werd verklaard. Een zéér omstreden beslissing, en terecht, zo bleek twee jaar geleden, toen twee medewerkers van de Oxford University na diepgaand onderzoek met de modernste computertechnieken vaststelden dat het schot van Hurst de doellijn niet gepasseerd had. In 1996 speelden Duitsland en Kroatië er de EK- finale (2-1). Ajax - Panathinaikos Op 2 juni 1971 was Wembley voor de tweede maal de gastheer van de Europa- Cup-I-fïnale. Op 22 mei 1963 versloeg AC Milan er voor halflege tribunes Benfica met 2-1. Ruim acht jaar later liep men in Londen opnieuw niet warm voor de eindstrijd, want de twee finalisten, Ajax en Panathianaikos hoorden op dat moment niet tot de Europese top, meenden de Engelsen. De reputatie van Johan Cruijff was wel bekend en de trainer van de Grieken, Ferenc Puskas had een nog grotere naam. Als international van Hongarije was hij er namelijk in 1953 mede verantwoordelijk voor geweest dat de chauvinistische Engelsen op Wembley een gevoelig en historisch pak slaag kregen: 3- 6. De Engelse pers probeerde de stemming er wat meer in te krijgen door met speciale bijlagen te komen. Over Ajax schreef de Evening Standard onder meer:They employ a fluid style as modern as their long haired styles and dress'. Dat mocht dan allemaal wel zo zijn, maar de doorsnee Engelse voetbalfan vond de enkele weken daarvoor gespeelde FA-Cupfinale tussen Arsenal en Liverpool (2-1) veel belangrijker. Wembley was in tegenstelling tot 1963 nu wel uitverkocht. Dertigduizend Ajax- supporters bevolkten op 2 juni 1971 de tribunes. Twee daarvan hadden de trip met de bakfiets en boot gemaakt. Eén Ajax- supporter had zijn been in het gips: de ongelukkige Ruud Krol, die tegen NEC zijn kuitbeen had gebroken. Het weerhield hem er niet van om de Ajax-supporters al dirigerend aan te moedigen. Een aantal Ajax-supporters droeg overigens AJAX MAGAZINE JUNI 1997 167

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 167