Wembley Heilige grond door Marcelle van Hoof Op 17 mei jongstleden werd een aantal records gebroken op Wembley. Voor het eerst leidde een zwarte manager, Ruud Gullit, een ploeg (Chelsea) in de FA-cup- finale. Door een 2-0 zege op Middlesbrough was Gullit meteen de eerste buitenlandse manager die de cup won. Sinds de opening in 1923 zijn er heel wat meer opzienbarende gebeurtenissen de revue gepasseerd in dit Mekka van - onder meer - de voetbalsport. Maar die goede naam is vooral gebaseerd op de traditie en de uitstraling, want binnenkort gaat het verouderde Wembley bijna volledig tegen de vlakte. Een van de consequenties daarvan is dat het historische Ajax-shirt van Barry Hulshoff een andere plek zal krijgen. Het Nederlands elftal speelde in de aanloop naar het WK '94 in Amerika op Wembley een kwalificatiewedstrijd tegen Engeland. Scorey kwam op de schimmel Billy naar het Empire Stadium. Mens en dier bleken de enige twee wezens die die dag uitkomst brachten. Rustig reed Billy langs de menigte en met zijn neus en staart wees hij de toeschouwers de weg richting zijlijnen. Andere paarden wezen toeschouwers ook terug, maar het was vooral de opmerkelijke white horse Billy die Wembley's eerste Cupfinal redde. De wedstrijd begon ruim een uur te laat. Na tien minuten werd een aantal toeschouwers weer het veld ingedreven, maar de mensen wisten zich weer tot juist achter de zijlijnen terug te trekken. De grensrechters liepen noodgedwongen in het veld, in de rust konden de teams de kleedkamers niet bereiken en bleven dus maar op het veld, maar voor de rest was het een 'normaal' duel. Hoewel, Ted Vizard, linksbuiten van Bolton Wanderers zei naderhand dat de beste pass die hij die middag gekregen had van een toeschouwer gekomen was... Echt te klagen had Vizard echter niet want zijn team won de eerste Cupfinal op Wembley met 2-0. David Jack scoorde reeds na twee minuten het eerste doelpunt op Wembley. Hij wordt er in de catacomben tot op de dag van vandaag geëerd met een levensgroot portret. Jack gaf na rust de voorzet voor de 2-0, gemaakt door Joe Smith. Jack zelfheeft het doelpunt nooit gezien omdat hij na zijn voorzet in het publiek viel. Het doelpunt werd door meer mensen gemist omdat na de inzet van Smith de bal via de toeschouwers die tegen het doelnet stonden, razendsnel het veld weer instuiterde. Gelukkig had scheidsrechter David Asson goed opgelet. Uit dit alles werd één grote les geleerd: vanaf de volgende Cupfinale zouden alléén nog maar kaarten in de voorverkoop verkocht worden. De ster van het nieuwe stadion rees snel. Niet lang na de British Empire Exhibition werd de naam veranderd in Wembley Stadium, zo genoemd naar Wemba's Clearing, de grond die door de Saxons voor de jaartelling werd verbouwd. Het stadion groeide uit tot de plek waar het Engelse nationale elftal vrijwel al zijn thuiswedstrijden zou spelen en waar het FA-Cuptoernooi zijn jaarlijkse climax beleefde. Toch kreeg het Wembley Stadium nooit het officiële predikaat nationaal stadion. Het stadion werd daarentegen ook nooit door een vaste club bespeeld. De bouwkosten van het stadion bedroegen 750.000 pond. Driehonderd werkdagen waren er nodig om het te bouwen. Het meest opvallende aan het stadion zijn de

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 165